Co mówi nasz pies?

shutterstock_211337242-kopia-351x234Właściciele psów powinno nauczyć się rozumieć swojego pupila. Jego ciało, ale również wydawane przez niego dźwięki mogą nam bowiem naprawdę dużo powiedzieć. Umiejętność odczytywania ich znaczenia sprawi, że funkcjonowanie z psem będzie istotnie ułatwione.

Ciało

Psy komunikują się z nami przede wszystkim przy pomocy swojego ciała. Wykorzystuje do tego uszy, ogon, wyraz pyska, ale również ułożenie grzbietu i położenie swoich łap.

Pies spokojny, wyciszony i zrelaksowany charakteryzuje się luźną postawą ciała. Ma delikatnie spuszczony ogon, a jego łapy nie są napięte.

Pies, którego coś zainteresowało, zaczyna nasłuchiwać. Stawia więc uszy, wychylając je jednocześnie lekko do przodu – pozwala mu to wyłapać z otoczenia więcej zrozumiałych dla niego dźwięków. Warto również zwrócić uwagę na jego łapy – czworonóg wygląda wtedy tak, jakby stał na palcach, wyglądając.

Psy, które zachęcają swoich właścicieli do zabawy, na ogół wesoło szczekają, unoszą ogon, którym radośnie merdają. Jednocześnie uginają przednią część ciała, wysuwając łapy do przodu. Warto zwrócić uwagę również na pysk psa – wygląda tak, jakby ktoś „przykleił” do niego uśmiech. Z pewnością żaden właściciel nie ma najmniejszego problemu, aby rozpoznać taki nastrój u swojego pupila.

Jeżeli pies chce nam pokazać, że tak naprawdę w domu nie rządzimy my, a on, pochyla się również do przodu, ale jego łapy są napięte. Może również delikatnie zjeżyć sierść na grzbiecie i unieść ogon. Jednocześnie otwiera pysk tak, aby bez trudu można było zobaczyć jego zęby. W takiej sytuacji lepiej z psem nie zadzierać i po prostu zejść mu z drogi. Może bowiem okazać się, że czworonóg postanowi nas zaatakować.

Przestraszony pies zachowuje się tak, jakby chciał się schować. Jego ogon jest więc podkulony, a cała sylwetka wygląda tak, jakby nagle stała się zmniejsza. Trzeba pamiętać, że silnie wystraszone psy również mogą reagować atakiem. Trzeba więc mocno uważać, postępując z pupilem, którego coś wystraszyło.

Dźwięki

Pies komunikuje się z nami także za pomocą wydawanych przez siebie dźwięków. Wsłuchując się w swojego psa, warto trzymać się zasady, że im dłużej trwa wydawany przez niego dźwięk, tym większa jest potrzeba psa, by coś nam przekazać. Pojedyncze szczeknięcia wyrażają na ogół albo zaniepokojenie, albo zainteresowanie, które jednak bardzo szybko minęło. Uwagę należy zwracać na długie i szybkie szczekanie – może to świadczyć o tym, że pies się czymś niepokoi. Warto wtedy wyjrzeć, co dzieje się wokół naszej posesji. Być może właśnie wzbudziła ona zainteresowanie jakichś podejrzanych typów.

Jeżeli pies skomle, a tonację jego głosu można uznać za wznoszącą się, należy jak najszybciej podnieść się z fotela i sięgnąć po smycz. Prawdopodobnie pies chce bowiem wyjść na spacer. Jeżeli tego nie zrobimy, musimy liczyć się z tym, że nasz dywan spotka pewna mokra niespodzianka.

Psy pozostawiane na długo same bardzo często wyją i ujadają. Jest to sygnał, że nasz pies potrzebuje towarzystwa i nie chce przebywać w samotności. Jest to problem wielu pracujących osób.