Pies w podróży

dogs-189982_640Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na okres letnich wakacji. Każdy z nas ma swoje plany i od dawna myśli tylko o tym, dokąd wyjedzie z rodziną. Problem pojawia się, kiedy w naszym domu mieszka z nami również pies. Oznacza to bowiem, że musimy znaleźć mu dobre lokum na ten okres, lub po prostu zabrać go ze sobą na wakacje.
Istnieje obecnie wiele miejsc, które oferują opiekę nad psami i kotami na czas wyjazdu właścicieli. Są to tak zwane psie hotele, w których pieski mieszkają w klatkach, ale codziennie wypuszczane są na spacer, biegają na zewnątrz i mogą się bawić. Należy jednak liczyć się z tym, że nocleg w takim hotelu będzie kosztował podobnie do noclegu dla ludzi w prywatnej kwaterze. Do tego należy doliczyć również koszty karmy i opieki weterynaryjnej.
Nie każdy pies jednak nadaje się do tego, żeby zostawić go w takim miejscu. Często przeżywają one okropne katusze w takich miejscach i te, które zostały adoptowane ze schroniska myślą, że przyszło im wrócić do dawnego domu. Nie każdy właściciel potrafi się również rozstać ze swoim przyjacielem i powierzyć opiekę nad nim całkowicie obcym osobom. Wtedy pozostaje już jedynie podrzucenie pieska do rodziny lub dobrych znajomych, lub zabranie go ze sobą. Nie każdy ma jednak rodzinę, która jest w stanie zaopiekować się zwierzakiem. Niektórzy nie mają warunków, inni zaś dużo pracują, lub po prostu nie lubią zwierząt.
Jeżeli decydujemy się na zabranie pieska ze sobą na wakacje, należy przede wszystkim upewnić się, że miejsce, w którym będziemy nocować i przebywać akceptuje zwierzęta. Trzeba liczyć się z tym, że za czworonoga trzeba będzie zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych na dobę. W większości hoteli, nawet tych ekskluzywnych, nie ma problemów z tym, aby ludziom towarzyszyły ich psy.
Trzeba też przygotować się do samej podróży. Jeżeli piesek ma chorobę lokomocyjną, koniecznie trzeba mu podać leki wypisane przez weterynarza. Tak, czy siak, pies powinien mieć w samochodzie odpowiednio dużo miejsca, aby móc wygodnie się położyć lub usiąść. Można zakupić specjalne pokrowce na tylne fotele, do których przypina się pasy i zwierzę może podróżować z tyłu samochodu, zapięte i bezpieczne. Inni kierowcy preferują przewożenie psów w bagażniku, oczywiście bez półki. Nie zabrania tego póki co polskie prawo.
Koniecznie trzeba pamiętać, zabierając psa na wycieczkę o tym, aby często robić przystanki i pozwolić zwierzęciu rozprostować wszystkie nogi. Powinno móc ono swobodnie się przejść i zaczerpnąć świeżego powietrza. Koniecznie musi także pić dużo wody. Nie można pozwolić, aby pies w samochodzie się odwodnił. Przystanek co dwie godziny, to prawdziwe minimum dla psa. Lepiej jest nie podawać mu jednak żadnego jedzenia. Jeżeli już odczujemy taka potrzebę, to nigdy w trakcie drogi, ale kiedy zatrzymujemy się n postoju lub na stacji benzynowej. Poza tym, nie podawajmy nigdy dziwnych rzeczy psu. Najlepszym rozwiązaniem są suche ciasteczka lub zwyczajna sucha karma. Nie wolno jednak psa przekarmić. Najlepiej nie ruszać również samochodem, zaraz po spożyciu przez psa posiłku.

Dodaj komentarz