Czy warto kupić dziecku psa

dog-216282_1280O posiadaniu psa marzy wiele dzieci. Od dawna wiadomo, że w towarzystwie psów dzieci wychowują się o wiele lepiej, uczą się obowiązkowości, są empatyczne i otwarte na potrzeby innych bardziej niż rówieśnicy, którzy wychowują się w domu bez zwierząt. Ale posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami, które należy dziecku uświadomić, zanim zapadnie decyzja o jego zakupie.

Posiadanie psa musi być wspólną decyzją rodziców i dziecka. Nie wolno kupować zwierzaka pod wpływem próśb dziecka, nie mogą one być chwilową zabawką, która, kiedy się znudzi, zostanie wyrzucona. Wraz z pojawieniem się psa w domu dziecku przybędą związane z tym obowiązki: spacery z pupilem, jego karmienie, sprzątanie i wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych wspólnie z rodzicami. Z kolie rodzice powinni mieć świadomość, że trzylatek nie powinien pozostawać sam na sam z psem. Tak małe dzieci mogą nieświadomie wyrządzić psu krzywdę, mogą się z nim drażnić i męczyć. Należy uświadomić dziecku, że zwierzęta czują tak samo ból, jak ludzie. Dzieci powinny wiedzieć, że psa można przytulać, czy głaskać, ale nie wolno targać go za sierść, uszy, czy ogon.

Pozostaje jeszcze wybór najbardziej odpowiedniej rasy psa. Rasa psa powinna być dostosowana do temperamentu i zainteresowań dziecka. Dzieci aktywne, dzieci, które lubią zabawy na świeżym powietrzu będą idealnym towarzystwem dla psów z dużym temperamentem, psy, które także lubią przebywać na powietrzu. Wśród polecanych ras znajdują się owczarki niemieckie, psy rasy border colie, sznaucery olbrzymy, labradory, alaskan malamute czy syberian husky. Dzieci mniej aktywne dobrze odnajdą się w towarzystwie równie mało aktywnych psów. Dla takich dzieci idealne będą szpice wilcze, szpice miniaturowe, buldogi francuskie, dogi niemieckie. Są to psy należące zarówno do ras dużych, jak i małych wymagające znacznie mniej ruchu od psów wyżej wymienionych ras.

Do obowiązków rodziców należy przekazanie dziecku wiedzy, jak należy zachowywać się na ulicy w spotkaniach z obcymi psami. Dziecko powinno wiedzieć, że obce mu psy może głaskać jedynie wtedy, kiedy wyrazi na to zgodę jego właściciel. Żadnego psa, nawet swojego, dziecko nie powinno szarpać, nie powinno na niego krzyczeć, a tym bardziej bić go. Takie zachowanie może wywołać u psa atak agresji, który skończy się dla dziecka w najlepszym razie pogryzieniem. Musimy nauczyć dziecko także i tego, że nie przeszkadzamy psu, kiedy je lub śpi.

Z decyzji o zakupie czy zaopiekowaniu się psem ze schroniska płynie dla dziecka bardzo wiele korzyści. Dzieci, które opiekują się psami są bardziej aktywne fizycznie, są opiekuńcze w stosunku do młodszego rodzeństwa i innych dzieci, rzadko czują się samotne. Także psy wychowywane razem z dziećmi są w wielu przypadkach równie troskliwymi opiekunami dziecka, jak jego rodzice. Dobrze wychowany pies nie tylko nie zrobi dziecku krzywdy, ale stanie w jego obronie, kiedy ktoś obcy, także rówieśnicy, będzie chciał je skrzywdzić. Będzie dla dziecka nie tylko przyjacielem, ale także obrońcą.