Jak dbać o kota domowego?

young-cat-1344712_1280Wiele osób, które zastanawiają się nad adopcją kota, obawia się tego, że z kotem związanych jest wiele obowiązków. Często wydaje im się, że kot wymaga wiele uwagi, czasu i pieniędzy, więc rezygnują z przygarnięcia go i dania mu domu. Okazuje się jednak, że kot jest mało wymagającym zwierzątkiem, które może mieszkać praktycznie w każdych warunkach domowych. Przede wszystkim, kot nie wymaga wiele uwagi i zaangażowania. Jest to zwierzę, które chodzi swoimi własnymi ścieżkami i nie interesuje się tym, co właśnie dzieje się w otoczeniu. Nie musimy więc z kotem spędzać wiele czasu w ciągu dnia. Z pewnością zniesie on wyjścia do pracy swoich właścicieli, a nawet kilka dni sam w domu, jeżeli zapewnimy mu dostęp do pokarmu i wody pitnej oraz żwirku.

Koty bardzo nie lubią zmiany miejsca zamieszkania i źle tolerują wyjazdy, na przykład na wakacje. Jeżeli jest taka możliwość, lepiej jest kota pozostawić w domu i zapewnić mu opiekę kogoś, kto przyjdzie do niego raz dziennie, aby podać mu czystą wodę, jedzenie i oczyścić kuwetę ze żwirku. Taki kot będzie dużo bardziej szczęśliwy, niż ten, który zmuszony jest do wielogodzinnych podróży samochodem i zmiany swojego otoczenia.

Kot nie jest również zwierzęciem kosztownym. Wymaga tak naprawdę jedynie kupna pokarmu i żwirku. Najlepiej jest kota karmić jedynie suchą karmą weterynaryjną, polecana przez lekarzy. Nie powinno się raczej podawać mu jedzenia mokrego w puszkach, ponieważ wcale nie jest dla niego zdrowe. Sucha karma posiada wszystkie wymagane składniki pokarmowe i odżywcze, a także witaminy i mikroelementy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. Kocia karma wcale nie jest droga, zważywszy na to, jak niewiele kot jej zjada w ciągu dnia. Poza tym, osoby, które mają koty, zazwyczaj decydują się na zakup większych worków z karmą, które są znacznie bardziej ekonomiczne.

Żwirek do kuwety to także niewielki wydatek w skali całego miesiąca. Najlepiej jest wybierać zawsze żwirki dobrej jakości, kompaktowe, które doskonale chłoną wilgoć i pochłaniają zapachy. Taki żwirek wystarcza bowiem na znacznie dłużej, niż najtańszy i najzwyklejszy żwirek. Łatwiej jest również właścicielowi zadbać o prawidłową higienę. Poza tym, kot nie wymaga już praktycznie żadnych wydatków. Oczywiście, należy go regularnie szczepić i odrobaczać. Takie wizyty u weterynarza, ze zdrowym kotem można odbywać raz do roku. Nie jest to również wielki kot.

Każdy właściciel kota powinien zakupić również dla niego kuwetę, transporter oraz legowisko. Warto pomyśleć także o zabawkach, ponieważ koty uwielbiają się bawić i gonić różnego rodzaju przedmioty. Takie zabawki można wykonać także samodzielnie, na przykład ze sznurków lub folii aluminiowej. Osoby, które hodują koty twierdzą, że ich utrzymanie miesięczne nie powinno przekraczać kwoty kilkudziesięciu złotych. Oczywiście w przypadku kotów rasowych, o specjalnych wymaganiach ta suma może nieco wzrosnąć.

Dodaj komentarz