Legowisko dla psa
Decydując się na przyjęcie do rodziny czworonożnego przyjaciela, wypada przemyśleć przede wszystkim to, jak jego obecność wpłynie na zagospodarowanie domowej przestrzeni. Nawet, jeśli jest się właścicielem domku z ogrodem, pies prawdopodobnie będzie pojawiał się w części mieszkalnej, towarzysząc swoim opiekunom, czasem uciekając przed niesprzyjającymi warunkami meteorologicznymi. Zapraszając do domu psa, wypada wyznaczyć mu konkretne miejsca do jedzenia, zabawy i odpoczynku. Rezygnowanie z nakreślenia tego rodzaju granic może skutkować nie tylko bałaganem w domu, ale może pozostawić również karygodne braki w podstawowej tresurze psa, który będzie przekonany, że wolno mu absolutnie wszystko. Aby nie ocknąć się w sytuacji, gdy pies uznaje łóżko właściciela za własne i nie pozwala mu się do niego zbliżyć, warto pomyśleć zawczasu o stosownym kącie sypialnianym dla pupila i wyborze kuszącego, wygodnego legowiska.
Jak wybrać odpowiednie legowisko?
Szukając właściwego legowiska, właściciel psa powinien mieć na uwadze nie tyle własne możliwości finansowe czy względy estetyczne, ale potrzeby tego konkretnego zwierzęcia, dla którego ma być przeznaczony przyszły kąt do spania. Wiele zależy oczywiście od rozmiarów psa – odpowiednie posłanie powinno być na tyle duże, by zwierzę mogło swobodnie się w nim przeciągnąć i nie napotykało podczas tej czynności na mechaniczny opór. Zasadniczym pytaniem jest także to, czy poszukuje się legowiska dla szczenięcia, czy dorosłego psa. Rosnący zwierzak nie powinien dostać przede wszystkim legowiska zabudowanego, przypominającego tradycyjną psią budę – może się bowiem okazać, że wyrośnie z niej szybciej, niż zakładano. Poza tym, tego rodzaju psi domek nie ucieszy każdego psa: te bardziej towarzyskie nie będą chciały odseparowywać się od swoich opiekunów w taki sposób. Wśród otwartych legowisk panuje prawdopodobnie największe zróżnicowanie, są one wykonane z różnego rodzaju materiałów, od wikliny po syntetyczne tkaniny. Tego rodzaju posłania posiadają delikatnie podwyższone ścianki, co psu daje poczucie komfortu i wysyła mu czytelny sygnał, jakich rozmiarów jest jego prywatna przestrzeń.
Miło, czyli czysto
Oczywiście wybierając tworzywo, z jakiego zostało wykonane dane legowisko, właściciel powinien wziąć pod uwagę, jak łatwo będzie je utrzymać w czystości. Praktyczne nie zawsze oznacza wygodne, jednak można znaleźć pewien kompromis, na przykład wykładając plastikowe legowisko miękką poduszką. Zawsze zresztą dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie na psim posłaniu kocyka, który można regularnie wymieniać na podobny, a zużyty wyprać i odświeżyć. Systematyczne czyszczenie legowiska jest ważne dla lokatorów całego domu, gdyż długo używane posłanie może zacząć wydzielać przykre zapachy – jednak ponieważ ich źródłem są namnażające się bakterie, zachowanie czystości jest ważne ze względu na zdrowie samego psa. Z pewnością będzie on także bardziej skory do przebywania w miłym kąciku. Co więcej, zadbane legowisko na pewno będzie dłużej obecne w domu: to ważne, bo pies z pewnością przywiąże się do swojego miejsca.