Pierwsze dni w nowym domu

pets-85128_1280Kiedy decydujemy się na przygarnięcie nowego pupila do naszego domu, zazwyczaj nasze życie zmienia się kompletnie i przewraca w ciągu kilku dni do góry nogami. Przybywa nam bowiem nowych obowiązków, o których musimy pamiętać i o które musimy zadbać. Poza tym, w domu pojawia się nowy lokator i razem z nim wielka radość. Należy pamiętać jednak o tym, że również dla zwierzęcia taki moment przyprowadzenia do domu i kilka pierwszych dni, mogą być ogromnym stresem. Najlepiej jest więc przygotować siebie i cały dom tak, aby w miarę możliwości oszczędzić zwierzęciu tego stresu.

Pies w nowym domu powinien mieć przygotowane swoje miejsce, podobnie jak kot. Może być to legowisko, poduszka, lub kocyk. Ważne jest, aby było to miejsce, w którym może się on skulić, pobyć w samotności i odpocząć od stresu. Zwierzęta bacznie obserwują również otoczenie, dlatego powinien być to punkt, z którego będą mogły spoglądać na to, co dzieje się w całym domu. Poza tym, warto zadbać także o to, aby zwierzę miało swoje pierwsze rzeczy. Przede wszystkim, należy zapewnić mu miskę na wodę oraz miskę na pokarm. Warto wskazać psu lub kotu to miejsce, ale nie powinno się naciskać na nie, żeby degustowały nową karmę. Jest to moment zbyt dużego stresu dla każdego stworzenia, a na pewno samo wróci do swojej miski, jak tylko opadną pierwsze emocje. Żadne zwierzę nie zagłodzi się przecież na śmierć, mając miskę pełną jedzenia.

Można także zadbać o to, aby przygotowane mieć smakołyki, którymi karmi się psa, kiedy zachowa się w odpowiedni sposób lub posłucha danej komendy. Jest to bardzo ważne w trakcie wychowywania psa, aby nagradzać go za wszystkie dobrze wykonane zadania. Smakołyki powinny rozluźnić nieco atmosferę i sprawić, że pies poczuje się szybciej jak u siebie. Koniecznie należy również zadbać o kwestię zabawek. Każdy pies i kot powinien mieć swoje zabawki. Najlepiej jest je umieścić w legowisku i pozwolić im spokojnie się do nich przyzwyczaić i wybrać swoje ulubione. Dzięki temu, zwierzę poczuje się lepiej.

Na samym początku, pierwszego dnia, lepiej jest zostawić psa w spokoju i pozwolić mu się swobodnie przechadzać po domu i rozglądać. Niektóre psy i koty chowają się w takim momencie w najmniejszy, najczarniejszy kąt i spędzają w ten sposób cały dzień. Nie warto jest je wywoływać i zmuszać do zabaw i uścisków. Lepiej jest pozwolić im się zaaklimatyzować i rozluźnić. Z pewnością zwierzątko skore do zabawy, samo nas zaczepi i do niej zachęci. Doskonałym rozwiązaniem jest za to zapewnienie psu jak największej dawki spacerów. Dzięki temu, pies pozna swoje otoczenie i najbliższą okolicę i ją oznaczy za pomocą moczu. Poza tym, pies poczuje również się bezpiecznie, wiedząc, że może liczyć na spacer i nie musi załatwiać się w warunkach domowych. Jeżeli jednak zdarzy mu się taka wpadka, przede wszystkim nie wolno na niego krzyczeć. Lepiej jest posprzątać. Zdrowy pies z pewnością nie powtórzy tego. Może przytrafić mu się to jedynie w sytuacji mocno stresowej.

Pierwsze dni w nowym domu są dla każdego myślącego zwierzęcia dużym stresem. Dlatego też potrzeba wiele cierpliwości i wytrwałości, aby pies czy kot poczuły się dobrze w naszym domu i wiedziały, że jest to ich schronienie i zostaną tu już na zawsze. Przyjaźń z człowiekiem również wymaga nieco czasu, lepiej jest nie naciskać i nie zmuszać zwierzęcia do miłości, a z pewnością samo będzie wiedziało, kiedy ten moment nastąpi.

Dodaj komentarz