Rośliny do akwarium, czy są potrzebne?
Chociaż akwarium kojarzymy głównie z rybkami, musimy pamiętać, że cała kompozycja ma dopiero sen, jeśli dodamy do niego rośliny oraz kamienie i inne ciekawe dodatki
Rośliny do akwarium należy dobrać według ich wymagań świetlnych, czyli naświetlenie ma wpływ na to, jak utrzymuje się roślina. Jedna potrzebują więcej światła, dla innych ciemności też nie jest większą przeszkodą. Warto jednak, pamiętać, że rybki tez lubią być naświetlana. W większości przypadków, jeśli mamy akwarium z pokrywą i zwykłą lampą, musimy wybierać mniej wymagające rośliny. Te bardziej wymagające rośliny do akwarium po prostu potrzebują go więcej.
Ważna jest również wielkość rośliny do akwarium, którą wybieramy. Im większe akwarium, tym większy wybór. Poza tym ważne jest także samo ułożenie roślin. Aby akwarium było nie tylko dobrym miejscem do hodowli rybek, ale również pozwalało na ich oglądanie. Z przodu akwarium nie możemy umieszczać dużych roślin. Te lepiej jest umieścić na tylnej ścianie akwarium.
Rośliny do akwarium to temat rzeka, jest ich tak dużo, że doradzanie osobom posiadającym akwarium jest wręcz niemożliwe. Czasem zdarza się tak, że roślina się nie przyjmie. Niestety jest to zupełnie naturalne. Oczywiście jest wiele poradników mówiących o tym, jak wybierać rośliny do akwarium, ale i te bywają omylne. Dlatego też warto szukać innych ciekawych pomysłów, podpytywać znajomych o ich doświadczenia, czy po prostu sprzedawców interesujących się akwarystyką. Jednak na pewno nie takich, którzy sprzedają rybki w sklepie, gdzie akwarium jest wręcz zarośnięte, a rośliny obumierają.
Warto pamiętać, że aby rośliny do akwarium rosły dobrze, musimy im zapewnić dobre podłoże. Hodowcy rybek podkreślają, że najlepszy jest żwir o granulacji od 1 do 3 mm. Warstwa takiego żwiru powinna mieć grubość około 4 do 5cm. Ważne jest również jej ukształtowanie, z tyłu musi być grubsza, a z przodu cieńsza. Dlaczego jest to tak ważne? Gdyż spadek ku przodowi zbiornika daje efekt głębi i powoduje, że zanieczyszczenia spływają ku przodowi. Dzięki temu czyszczenie przepływa dużo sprawniej.
Oczywiście rośliny nie są obowiązkowym elementem, nie musimy tworzyć wielkich kompozycji, aby nasze rybki czuły się dobrze w danym środowisku. Pamiętajmy jednak, że w zbiornikach słodkowodnych, a nawet słonowodnych naturalnie występują różnego rodzaju rośliny i kamienie.
Warto również pamiętać o kwestii czysto estetycznej. Jeśli w naszym akwarium s a piękne rośliny, staje się ono jeszcze bardziej atrakcyjne. Oprócz tego, że staje się domem naszych ”zwierzaków” jest także świetną kompozycją, która upiększa wygląd domu. Musimy, bowiem zwrócić uwagę, że wielkie, przeszklone akwaria stały się jednym z ważniejszych elementów stroju różnych kawiarni, czy centrów handlowych. Ważne jest również to, że zachwycają nie tylko dzieci, ale również osoby starsze. Piękne kolorowe rybki, w otoczeniu wspaniałej roślinności ustawionej w odpowiedniej kompozycji to naprawdę zachwycający widok. Dlaczego więc nie zamienić naszego domu w takie właśnie miejsce? Tym bardziej, że rybki nie wymagają większej uwagi.