Żółw lądowy jako domownik
Żółwie lądowe to wyjątkowe i fascynujące zwierzęta, naturalnie zamieszkujące tereny o suchym i ciepłym klimacie. Do ich charakterystycznych cech należy przede wszystkim twarda skorupa, której obecności zawdzięczają także tak powszechnie z nimi kojarzone, powolne tempo przemieszczania się. Zwierzęta te to kolejne stworzenia, które człowiek postanowił udomowić, czyli zaprosić je do dzielenia wspólnej przestrzeni życiowej. Rzecz jasna żółwie hodowlane to osobniki niedużych rozmiarów: warto bowiem wspomnieć, że stworzenia te mogą liczyć od 6 do 130 centymetrów długości.
Jak się przygotować?
Podstawowym błędem, jaki popełnia wielu ludzi przed przygarnięciem do domu żółwia, jest trwanie w przeświadczeniu, że stworzenie to nie ma równie skomplikowanych wymagań co inne zwierzęta hodowlane. Z uwagi na swoją małą ruchliwość żółw może sprawiać wrażenie niewymagającego lokatora, ale są to tylko pozory – warto zainteresować się, czym właściwie charakteryzuje się jego życie, by poznać jego potrzeby i zwyczaje, jakie dają o sobie znać każdego dnia. Przede wszystkim należy upewnić się, że w danym domu żółw odnajdzie warunki, w jakich przywykł wieść życie jego gatunek. Żółw powinien posiadać własną bazę, w dostateczny sposób udającą na przykład sawannę. Jednak zabierając się za tworzenie mu namiastki naturalnego środowiska także należy zachować ostrożność: trzeba przypilnować, by lampka nagrzewała akwarium w dostateczny, ale nie przesadny sposób, wypada też bardzo ostrożnie wybrać i skomponować podłoże, na którym będzie przebywał żółw. Okazuje się, że uznawany za optymalny wybór piasek może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia stworzenia, zwłaszcza jeśli drobiny dostaną się do wnętrza układu pokarmowego [więcej].
Komu można polecić hodowanie żółwia?
Trudno ukryć, że żółw znacząco różni się od większości zwierząt domowych, które ludzie z zasady traktują jak puchate maskotki. To specyficzne zwierzę nadaje się raczej do podziwiania, niż angażowania je w bardziej złożone interakcje. Z tego powodu żółw będzie kiepskim wyborem, jeśli zostanie pomyślany jako prezent dla dziecka w wieku szkolnym, które oczekuje od pupila nieustannej gotowości do zabawy. Hodowlę żółwia można raczej przyrównać do posiadania rybek, jako że uwaga właściciela powinna skupiać się raczej na zaspokajaniu potrzeb ulubieńca i podziwiania tego, w jaki sposób ten się rozwija i funkcjonuje. Oczywiście żółw może stać się świetnym pupilem każdego, kto będzie w stanie zrozumieć jego specyfikę – warto polecić jego hodowlę osobom inteligentnym i nietuzinkowym.