Żółw – zwierzę niczym rycerz

pobrany plik (14)Wśród wielu zwierząt, które możemy hodować w domu, znajduje się żółw – zwierzę istotnie różniące się od większości tych, które spotkać można zazwyczaj w naszych domach. Nie jest porośnięty przyjemnych futerkiem, a jego przytulanie jest raczej niemożliwe. Niemniej jego hodowla może dostarczyć nam naprawdę wiele przyjemności.

Kilka ogólnych faktów

Żółwie to zwierzęta, które zamieszkują rozmaite środowiska. Spotkać można je nie tylko na lądzie, ale również w wodach słodkich, a nawet w morzu. Zalicza się je do jednych z najstarszych zwierząt na całym świecie. Pojawiły się na początku ery mezozoicznej, a ich wygląd właściwie wcale nie uległ przeobrażeniom. To właśnie z tego powodu bardzo często określa się je mianem żywych skamielin. Wiele osób zapyta w tym miejscu jak to się stało, że żółwie przetrwały tyle tysięcy lat. Odpowiadają za to ich doskonałe umiejętności przystosowawcze.

Jaki gatunek hodować najlepiej?

Dla początkujących hodowców polecany jest zwłaszcza żółw ziemnowodny. Jednocześnie powszechnie uważany jest on za jeden z piękniejszych gatunków żółwia. Jego ojczyzną są Stany Zjednoczone oraz Meksyk. W naturze spotkać można go w stawach i jeziorach. Czasami można wypatrzeć go również w rzekach, ale tylko tych o wolnym nurcie. Żółwie tego gatunku to doskonali pływacy. Cechuje je również świetna umiejętność nurkowania. Przyjemność sprawia im wylegiwanie się na słońcu. Prowadzą dzienny tryb życia, nocą wypoczywając. W hodowli spotykane są dwie odmiany tego gatunku żółwia:

  • czerwonolicy – często określany również jako czerwonouchy;
  • żółtolicy – inaczej mówiąc, żółtouchy.

Warunki

Żółwie będą dobrze miały się tylko wtedy, kiedy zapewnimy im odpowiednie warunki bytowe. Trzeba dołożyć wszelkich starań, aby możliwie jak najbardziej przypominały one naturalne warunki w jakich przyszło im żyć. Najlepiej sprawdza się akwaterrarium, które jest w stanie zapewnić zarówno wodę, jak i piasek. Żółw nie może cały czas pływać – jeżeli nie zapewnimy mu wyspy do wypoczynku błyskawicznie zginie.

Znajdująca się w akwaterrarium wyspa musi być łatwo dla żółwia dostępna. Najlepiej, jeśli będzie mógł dostać się na nią, wędrując po konarach czy korzeniach, które trzeba jednak solidnie zamocować do dnia. Najlepszym podłożem w przypadku żółwi jest mieszanka składająca się z torfu i piasku. Dobrze jest wymieszać je również z ziemią leśną.

Nie można zapominać również o roślinach wodnych, które nie stanowią jedynie elementu dekoracyjnego. Pozwalają one żółwiom poczuć się naprawdę dobrze. Do najchętniej wybieranych gatunków zalicza się żabiściek, strzałkę, moczarkę oraz żabienicę. Jeżeli część lądowa akwaterrarium na to pozwala, również należy zasadzić w niej rośliny. W tym wypadku powinny to jednak być rośliny błotne. Należy umiejscowić je tak, by w żaden sposób nie zmniejszały przestrzeni życiowej naszego żółwia. Do klimatu panującego w akwaterrarium idealnie pasują trzykrotki, radifory, bluszcze. Jeżeli chcemy nadać akwaterrarium naprawdę wyjątkowy wygląd, należy postawić na orchidee, które również czują się tutaj świetnie.