Jak prawidłowo żywić psa
Pies to największy przyjaciel człowieka. To również najczęściej spotykane w naszych domach zwierze. Aby był nie tylko szczęśliwy, ale również zdrowy, trzeba zapewnić mu odpowiednią dietę. Tylko wtedy nasz pupil będzie tryskał energią, a jego sierść będzie nas zachwycać niesamowitym połyskiem.
Co jest absolutnie zakazane w przypadku psa?
Pod żadnym pozorem pies nie powinien dostawać czekolady. Zawarta jest w niej teobromina, która dla psów jest bardzo silną trucizną. Wystarczy podać psu jednorazowo całą tabliczkę, aby w szybkim czasie doprowadzić do jego śmierci.
Na liście zakazanych produktów znajdują się również cebula i czosnek. Najbardziej niebezpieczne dla psów są niepoddane termicznej obróbce. Zawarte w nich substancje sprawią, że czerwone krwinki w organizmie psa ulegają rozpadowi. Pojawia się także silna biegunka, której nie można opanować.
Psu zaszkodzą również winogrona i przygotowywane z nich rodzynki. Nie wolno podawać ich nawet w naprawdę niewielkich ilościach. Ich spożywanie przez psa może wywołać u niego szybko niewydolność nerek, która w konsekwencji doprowadzić może do zgonu zwierzęcia.
Lepiej nie podawać psu także kości, zwłaszcza tych drobiowych. W żołądku zamieniają się one bowiem w drobne i bardzo ostre igły, które mogą przebić żołądek i jelita, powodując zgon psa.
Ostrożnie należy postępować również z mlekiem – zasadniczo nie szkodzi psom, ale u niektórych może wywoływać biegunkę.
Co musi zawierać psia miska?
Wielu właścicieli psów zapomina o tym, aby w psiej misce nie zabrakło warzyw. Najlepsze dla czworonoga są:
- marchew;
- pietruszka;
- buraczki;
- seler.
Można podawać je psu zarówno surowe (najlepiej ścierając je do karmy) lub gotowane. Najlepiej, jeśli około trzydzieści procent podawanych w ciągu dnia pokarmów będą stanowiły właśnie warzywa. Dostarczają one psu nie tylko witamin i minerałów, ale również błonnika, który korzystnie wpływa na układ pokarmowy.
Energii dostarczą psu węglowodany. Znajdują się one w makaronie, ryżu, płatkach jęczmiennych i kaszy gryczanej, którą warto psu podawać jak najczęściej.
Nie można zapominać również o białku, które stanowi najbardziej podstawowy budulec naszego organizmu. Jego najlepszym źródłem w przypadku czworonogów jest oczywiście mięso, które możemy podawać zarówno w formie surowej, ja i gotowanej. Warto jednak pamiętać, aby ograniczać podawanie psu mięsa czerwonego, a stawiać raczej na drób i baraninę. W diecie psa muszą znaleźć się również jajka, ryby i biały ser, który dostarcza również niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania kości białka.
Aby niektóre witaminy mogły zostać przyswojone przez organizm, pies musi zjadać również tłuszcze. Trzeba jednak pamiętać, że nie może go być więcej jak pięć procent w całej diecie. Do najbardziej korzystnych dla psa rodzajów tłuszczu zalicza się olej lniany, łój wołowy, olej sojowy i słonecznikowy.
Pies musi mieć również stały i niczym nieograniczony dostęp do wody. Jest to szczególnie istotne, jeśli decydujemy się na podawanie mu suchej karmy.
Tak odżywiając psa, zapewniamy mu doskonałe zdrowie.