1. Utrzymanie owczarka kaukaskiego

Naszych bliskich obdarowujemy bardzo różnymi prezentami. Jeżeli chodzi o małe osoby, to zdarza się tak, że dostają od nas różne zwierzaki. Na pewno niejedno dziecko przechodziło przez chomiki, złote rybki i świnki morskie. Jednak jeżeli chcemy kupić dziecku coś większego, to może to być pies. A konkretniej – owczarek kaukaski.

Owczarek kaukaski zaliczany jest do rasy grupy molosów typu górskiego. Jego początki sytuuje się w dawnym Związku Radzieckim, na terenie Kaukazu. Owczarek kaukaski pierwotnie miał funkcję pilnowania stada owiec przed złodziejami i drapieżnikami. Ponadto był wykorzystywany w milicji i w wojsku w okresie trwania zimnej wojny, natomiast po upadku Muru Berlińskiego był psem obronnym i stróżującym. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z końca osiemnastego wieku. Jak wygląda owczarek kaukaski? Jest to bardzo duży i silny pies, który posiada smukłą lub krępą sylwetkę. Jego sierść jest szara, rudawo słomkowa, nakrapiania, szaro-czarna lub łaciata. Jeżeli chcemy kupić go dziecku na prezent, musimy wziąć pod uwagę fakt, że taki pies nie może być trzymany w mieszkaniu. Owczarek kaukaski wymaga dużego ruchu oraz dużej przestrzeni. Ponadto, podczas trwania wiosny zmienia on całą swoją szatę, a włos gubi przez cały rok. Kaukaz jak widać jest bardzo trudny w utrzymaniu w zamkniętym pomieszczeniu. Tego rodzaju pies jest bardzo odporny na złe warunki atmosferyczne, jednak bez względu na to, należy zapewnić im wystarczające schronienie. Jeżeli chodzi o szczeniaczki do 6 miesiąca życia, dobrze jest kiedy są wychowywane w domu. Dzięki temu możliwa jest do utworzenia więź między nim a człowiekiem, oraz sprzyja to procesowi socjalizacji. Po ukończeniu przez owczarka sześciu miesięcy życia, powinniśmy pomyśleć nad zorganizowaniem dla niego kojca i budy. Nie można jednak przenieść go tam od razu – należy to robić stopniowo. Jeżeli myślimy nad zamknięciem psa w kojcu, to powinien on się znajdować w miejscu odsłoniętym od wiatru i takim, które jest zaciszne. Do kojca powinny mieć dostęp promienie słoneczne, jednak niezbyt silne. Kojec powinno być widać z domu, a jego budowa powinna obejmować wybieg oraz budę. Owczarek kaukaski nie powinien być zamknięty w kojcu, którego metraż jest niższy niż 12 metrów 2. Jeżeli chcemy zakupić lub wykonać dla owczarka budę, to nie można zapomnieć o tym, aby była dopasowana do wielkości psa. Musimy dokładnie wymierzyć, ile miejsca jest potrzebne, aby mógł on spokojnie w niej stać, położyć się i obrócić. Jednakże, buda nie może być za bardzo duża, gdyż wtedy będzie zbyt trudna do ogrzania. Można wykonać ją z drewna i zaleca się, aby miała dwie ścianki, wewnątrz których umieścimy wełnę mineralną lub styropian. Owczarek kaukaski na pewno będzie zadowolony, kiedy środek budy wyścielimy mu słomą albo sianem. Buda owczarka kaukaskiego musi gwarantować mu należyte schronienie przed deszczem, zimnem, wiatrem, mrozem czy gorącem.

Jak widać, zakup psa nie jest bardzo łatwym zakupem. Aby zwierzę nie cierpiało, musimy przemyśleć wszystkie kwestie związane z jego utrzymaniem.