Adopcja psa ze schroniska- trudne początki

dog-187817_1280Zwierzęta ze schroniska wzbudzają litość. Każdy miłośnik czworonogów oddałby wiele, by móc pomóc zwierzakom w niedoli. Dlatego tak wiele osób zamiast kupować psa z hodowli decyduje się na adopcję. Jednak nawet najwięksi miłośnicy czworonogów miewają wątpliwości. Psiak ze schroniska zwykle trafia do nas po trudnych przejściach, które nie są nam znane i których konsekwencji nie jesteśmy w stanie w pełni przewidzieć. W dodatku często nie jest to już szczeniak, któremu najłatwiej wpoić zasady i reguły, lecz dorosły osobnik, mający własne nawyki. Jak zatem pomóc psu ze schroniska zaaklimatyzować się w nowym domu i czy adopcja jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich?

Na co uważać

Nie ma psów, których (stosując odpowiednie metody), nie dałoby się właściwie ułożyć, jest to jednak proces wymagający czasu i nieustannego zaangażowania. Decydując się na zwierzaka ze schroniska nie jesteśmy w stanie przewidzieć, przynajmniej w początkowym okresie, jego reakcji na nasze zachowanie. Dlatego szczególną ostrożność powinniśmy zachować, jeśli mamy dzieci. Adopcja psa może wnieść w ich życie wiele pozytywnych zmian, nauczyć wrażliwości i uświadomić potrzebę niesienia pomocy, a psiak może okazać się wiernym towarzyszem zabaw. Mimo to, zwłaszcza na początku pobytu zwierzaka w naszym domu, obserwujmy pilnie jego zachowania i reakcje. Nie pozwalajmy dzieciom zbytnio go niepokoić. Wspólna zabawa jest świetnym pomysłem, jednak przerwijmy ją, gdy pies wyda się zaniepokojony. Nie wiemy przecież, jakie były jego losy- krzyki czy gwałtowne ruchy mogą wzbudzić w nim przerażenie, na które odpowiedzią będzie agresja.

Nowe zasady

Dla czworonoga pobyt w nowym domu wiąże się z przyswojeniem mnóstwa nowych reguł. To nie będzie dla niego łatwy okres, dlatego bądźmy konsekwentni w swych postanowieniach i wytyczajmy jasne zasady. Jeśli zabronimy psu wskakiwania na fotel, dla jego dobra nie powinniśmy robić odstępstw od tego zakazu gdy mamy lepszy humor albo gdy pies przekona nas do tego swoim uporem. Dyscyplina pomoże psiakowi dostosować się do nowej sytuacji i wejść w rytm życia w naszym domu. Jednocześnie starajmy się, by nie egzekwować posłuszeństwa krzykiem czy karceniem, lecz raczej nagrodami i zachętą. Pies, który doświadczył agresji z ręki człowieka na podniesiony ton może zareagować nadmiernym strachem i stresem. Dla osób, które nie są pewne, czy właściwie postępują, świetnym rozwiązaniem będzie prowadzanie czworonoga do szkoły dla psów. Trenerzy posiadający odpowiednie wykształcenie w tym kierunku udzielą tam właścicielowi wsparcia i niezbędnych rad, a psiak zapozna się z systemem nagradzania za posłuszeństwo i nauczy podstawowych komend. Warto też wspomagać się fachową literaturą dotyczącą wychowania psów.

Walcz z samotnością, ale daj odpocząć

Pies ze schroniska może źle znosić samotność, dlatego, zwłaszcza podczas pierwszych dni pobytu w twoim domu, staraj się nie zostawiać go samego. Miej go zawsze w zasięgu wzroku. Bądź w pobliżu, by miał szansę się przyzwyczaić. Jednocześnie nie przesadzaj z nadmierną czułością, jeśli zwierzak sam nie przejawia takiej potrzeby. Na razie nie wytworzyła się jeszcze między wami więź i pies może czuć stres przy próbach kontaktu. Stwórz mu kącik, cichy i spokojny, do którego będzie mógł się schować.

Podsumowanie

-Obserwuj reakcje i zachowanie psa, uważaj zwłaszcza w obecności dzieci.

-Zapewnij mu spokój, nie podnoś głosu i nie stresuj go.

-Nie zostawiaj psiaka samego.

-Ustal jasne zasady.

-Nagradzaj posłuszeństwo.

Dodaj komentarz