Kundelek – najlepszy przyjaciel

images (4)Jeśli zdecydujemy się na psa, zaraz zabieramy się za przegląd ras, by dobrać odpowiednią dla siebie. Ufamy profesjonalnym opisom specyfiki każdego psa. Yorki są słodkie i nieporadne, labradory łagodne, dobermany agresywne. Niestety, często po zakupie drogiego, rasowego psa okazuje się, że jego charakter jest inny niż w poradnikach kynologicznych.

Jak więc widać, rasa to nie wszystko. Uroczy chihuahua, taki sam, jakiego można zobaczyć np. w torebce celebrytki, może rozszarpać nam nogawkę od spodni albo pogryźć się z kotem. Rottweiler, którego chcieliśmy wykorzystać do pilnowania działki, nieoczekiwanie woli całe dnie spędzać leżąc na słoneczku lub bawiąc się z dziećmi. Niewiele osób wie, że wśród psów rasowych bardzo częste są różne odchylenia od normy, zaburzenia psychiczne i problemy zdrowotne. Jamniki na przykład bardzo często mają problemy z nogami, które są krótkie i krzywe. Wieki hodowli jamników z wyselekcjonowanych, często spokrewnionych ze sobą osobników może i zapewniły czystość rasy, ale same psy na tym ucierpiały. Jak wiadomo, aby populacja zwierząt była zdrowa, trzeba mieszać ich geny, a nie zawężać coraz bardziej wybór reproduktorów. Z tego samego powodu amstaffy często są agresywne a mopsy otyłe.

Decydując się na rasowego psa, ponosimy też duże koszty. Sam zakup to często kwestia kilkuset złotych, ale zdarzają się okazy wyceniane na kilkanaście i kilkadziesiąt tysięcy. Ponadto pielęgnacja takiego zwierzaka może pochłaniać miesięcznie więcej pieniędzy niż utrzymanie dziecka. Zabiegi fryzjerskie, psi manicure, specjalne szczotki dobrane do typu sierści, suplementy diety – niektórych właścicieli może to przerosnąć i wtedy zaczynają zastanawiać się, czy potrzebny im był tak drogi przyjaciel. Przecież czego jak czego, ale przyjaźni właśnie nie powinno się kupować, a budować na wzajemnym zaufaniu i przyjemności ze wspólnego towarzystwa.

Może więc warto się zastanowić nad mieszańcem? Takie pieski są duże i małe, w każdym możliwym kolorze, gładkie lub kudłate, energiczne bądź łagodne – i każdy jest jedyny w swoim rodzaju! Można znaleźć psa dla siebie i nie zapłacić ani złotówki – kundelki są często uważane za niepotrzebne, gorsze, i ludzie chętnie się ich pozbywają, nie chcąc żadnych pieniędzy. Niestety, schroniska dla zwierząt są pełne mieszańców, których nikt nie chce. Może to właśnie tam trzeba poszukać swojego wymarzonego pupila? Nie ma wątpliwości, że za przyjazny dom taki pies odwdzięczy się niezwykłą wiernością i oddaniem, a także będzie pociechą w trudnych chwilach, czego nie można powiedzieć na przykład o rozkapryszonych rasowych kanapowcach.

Dzięki różnorodności genów, kundelki są zdrowe i żyją długo – mogą być towarzyszami na lata. Nie wymagają szczególnej troski o sierść, pazurki czy dietę – same w sobie są wspaniałe i nie trzeba nic w nich poprawiać. Ponadto te psy wykazują się większą inteligencją niż ich rasowi pobratymcy. Zanim więc ruszymy do hodowcy po rodowodowy okaz, pomyślmy, czy nie lepiej zrobimy, przygarniając mieszańca.