O zwierzętach domowych słów kilka

Od zaranie dziejów człowiekowi w gospodarstwie towarzyszą niektóre gatunki zwierząt. Od dawna człowiekowi towarzyszy koń. Tego nie trzeba wyjaśniać. Jest to zwierze, które nie tylko świetnie nadaje się do prac w gospodarstwie domowym, ale również jest wykorzystywane w terapii wielu dolegliwości. Inne zwierze, które towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów są pies i kot. Przy czym warto zaznaczyć, że pies został udomowiony wcześniej niż kot. Taki dziwny splot ewolucyjnych zdarzeń – zwierzę, które dobrze czuje się w symbiozie z człowiekiem. Kot przyszedł później. I generalnie nie jest to zwierzę stadne. Wprawdzie koty łączą się w grupy, kilka kotów lubi spędzać czas razem, ale kot chadza własnymi ścieżkami.

Powiadają – pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jednak nie krzywdźmy tutaj innych zwierząt – kot również bardzo przywiązuje się do człowieka. Ale może przyjdźmy do sedna. Jak wiadomo pies niejako żyje z człowiekiem i obok niego. Psa się wyprowadza na spacer – nie puszcza się go samemu. I co ważne – pies jest generalnie zwierzęciem posłusznym. Celowo mówimy tutaj generalnie ponieważ zależy to od rasy psa i każdego osobnika z osobna. Z kotem jest inaczej. Przede wszystkim nie należy kota wołać na próżno. A dlaczego? Dlatego, że przestanie przychodzić. Tylko z czego to wynika – czy to taka kapryśna natura czy raczej to, że jeśli nic się nie dzieje to kot nie reaguje. Taka natura.

O różnicach między kotem, a psem warto trochę wspomnieć ponieważ każde z tych zwierząt ma inną naturę. Kot przede wszystkim doskonale radzi sobie sam. Pewnie mało kto zastanawia się nad pewnym faktem – kot samodzielnie przemierza pobliską okolicę. Kiedy go wypuścimy z domu to przemierzy naszą ulicę sam, zajrzy do różnych zakamarków, a potem wróci do domu. Kot świetnie zna topologię pobliskiego terenu, lepiej niż my – ludzie. Z psem jest inaczej – jego trzeba wyprowadzać. Kot, który sam wędruje nierzadko również coś upoluje. I niekiedy nam przyniesie. Ale to już inna sprawa.

Kocia samodzielność bywa czasem kłopotliwa. Z wielu powodów. Często tak się zdarza, że mały kot wejdzie gdzieś – na drzewo, drabinę i zejść nie może. Wtedy miauczy, a właściciel przychodzi mu z pomocą. Należy przy tym pamiętać, że jeżeli na przykład przyniesiemy do pokoju drabinę, to pierwszym, który ją wypróbuje będzie kot. One lubią takie przeszkody terenowe. Ale kot mieszkający z nami pod jednym dachem to jedno, a kot stale przebywający na dworze to drugie. Przy czym należy pamiętać, że ten drugi również może się z nami zaprzyjaźnić. Jeżeli nas polubi to będzie do nas przychodził. Takie to one są.

Ludzie w domach hodują różne zwierzęta – niekiedy nawet egzotyczna pająki. Ale trzeba pamiętać, że ten z kolei gatunek zwierzęcia wymaga specjalnych zabiegów. I nie zbudujemy z nim takich relacji jak z kotem czy z psem. Egzotyczne pająki musimy trzymać w specjalnych terrariach i tam również dostarczamy im pokarm. O terraria trzeba dbać. I trzeba pilnować, aby pająk z nich nie uciekł. Bo będzie kłopot. Ale i to jest do zrobienia. A zatem wybierzmy takie zwierzę, które będzie nam odpowiadało. I z którym będzie nam się dobrze żyło.

Dodaj komentarz