Dlaczego warto wychowywać dziecko w otoczeniu zwierząt?
Posiadanie zwierząt ma tyle samo entuzjastów, co przeciwników. Wiele osób posiada zwierzęta, ale w momencie pojawienia się dziecka rezygnują z dalszej opieki nad pupilem. Z jednej strony w obawie przed złym wpływem na zdrowie dziecka (alergie), z drugiej przed zbyt wieloma obowiązkami. Czy warto wychowywać dziecko w towarzystwie zwierząt? Na te i inne pytania odpowiedź pojawi się w tekście.
Zwierzę to istota żywa, która potrafi obdarzyć nas uczuciem. Kiedy posiadamy pupila i planujemy założenie rodziny musimy liczyć się z konsekwencją pogodzenia nowej sytuacji z dotychczasowym obowiązkiem opieki nad zwierzęciem. Jedynym przypadkiem, w który trzeba zrezygnować z posiadania zwierzaka jest alergia naszego malucha. W przypadku, kiedy dziecko, nie ma problemów na tle alergicznym warto wychować je w otoczeniu zwierząt, ponieważ ma to nieoceniony wpływ na jego rozwój. Dziecko, które od najmłodszych lat wychowuje się ze zwierzęciem jest uczone empatii. Wie, że nie można krzywdzić istoty żywej, ponieważ ona czuje i cierpi. Dziecko, które posiada chociażby rybkę uczy się odpowiedzialności. Im starsze dziecko, tym więcej obowiązków w opiece nad pupilem możemy mu powierzyć. Codzienne karmienie, wychodzenie na spacer czy pielęgnacja uświadomi dziecku, że zwierzę jest od nas całkowicie zależy. Posiadanie pupila takiego, jak pies czy kot zachęci dziecko do większej aktywności ruchowej. Nie tylko obowiązek spaceru, ale także wspólna zabawa sprawi, że nasze dziecko odkryje przyjemność, jaką jest aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. We współczesnym świecie coraz częściej dzieci wolą spędzać czas przed komputerem lub grając na tablecie. Czworonożny pupil zachęci do zabawy ruchowej i wspólnego spędzania czasu całą rodziną jeżdżąc na wspólne wypady za miasto. Posiadanie zwierzaka sprawi również, że dziecko może rozwinąć pasję i zdobywa
nową wiedzę. Idealnym przykładem może rozwinąć hobby akwarystyczne. Kupienie kuli ze złotą rybką może być początkiem wspaniałej przygody z akwarystyką.
Wybierając pupila dla dziecka pamiętajmy, aby nasz wybór był dostosowany do wieku malucha. Dla 3-latka nie kupimy psa, ponieważ jego wychowanie (np. nauka wychodzenia na dwór) oraz opieka spadnie na nasze barki. Lepszym rozwiązaniem może się okazać założenie małego akwarium lub kupno chomika. Pamiętajmy także, że w przypadku dzieci, które wykazują skłonności alergiczne przed zakupem warto wykonać testy alergiczne. Może się okazać, że dziecko będzie uczulone na sierść. Warto wtedy rozejrzeć się za rasami zarówno psów, jak i kotów, które nie wywołują alergii. Warto także pamiętać, że alergia u dziecka może być także związana z akcesoriami dla zwierząt (np. w przypadku gryzoni dzieci bardzo często są uczulone na sianko używane do wyściółki klatki).
Zakup zwierzaka jest decyzją na lata. Żaden zwierzak nie jest zabawką, którą gdy się znudzi można wyrzucić do kosza. Ważne jest także odpowiednie dobranie pupila do wieku dziecka oraz możliwości mieszkaniowych. Wychowywanie dziecka w towarzystwie zwierząt niesie wiele korzyści, ale także poświęcenia i odpowiedzialności z naszej strony.