Czego potrzebują domowe zwierzęta

cat-451377_1280Nasi czworonożni przyjaciele potrzebują od nas przede wszystkim miłości. Poza tym trzeba im zapewnić miejsce do zabawy, miejsce do spania i jedzenia. Posiadanie psa wiąże się także z innymi obowiązkami, zwłaszcza w sytuacji, kiedy mieszkamy w domach wielorodzinnych.

Decydując się na posiadanie psa musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że psy potrzebują przede wszystkim dużo ruchu. Zdecydowanie najwięcej czasu wymaga opieka nad szczeniakiem. Pozostawiony sam w domu, nudzący się szczeniak będzie ostrzył swoje zęby na znajdujących się w domu przedmiotach. Zanim więc wyjdziemy do pracy powinniśmy wyjść z nim na długi spacer. Także dorosłe psy muszą spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. Innego rodzaju opieki wymagają psy stare, spacery z psami w podeszłym wieku mogą być już krótsze, ale wzrasta za to częstotliwość ich wyprowadzania. Pozostawiając psa samego w domu pamiętajmy, że niektóre rośliny doniczkowe mogą być trujące dla psa. Do takich roślin należy kroton, dracena, cykas, fikusy. Należy je więc umieścić w takim miejscu,do którego pies nie ma dostępu. Tak, jak przed małymi dziećmi chowamy detergenty, leki i drobne przedmioty, tak samo chowamy je przed psem. Przed psem należy schować także gumę do żucia. Psom nie wolno podawać czekolady, już jednak kostka czekolady może u nich wywołać atak serca.

Każdy kot i pies potrzebuje miejsca przeznaczonego na sen i wypoczynek. Takie miejsce powinno być zaciszne, ale urządzone w takim miejscu, aby nasz pupil nie czuł się przez nas porzucony. Psich i kocich legowisk nie powinno się umieszczać blisko grzejników. W sklepach dostępny jest duży wybór różnego rodzaju legowisk. Wybierając je uwzględnijmy długość ciała psa lub kota. Najlepsze są legowiska, których średnica jest taka sama, jak długość psa, czy kota. Ważna jest nie tylko długość legowiska, ale także jego wypełnienie. Wypełnienie legowiska powinno mieć grubość od 6 do 10 cm, powinno być także twarde i sprężyste.

Zarówno psy, jak i koty potrzebują zabawek. Powinny to być zabawki wyprodukowane specjalnie dla nich. Nie mogą one zawierać szkodliwych substancji, takich jak chociażby barwniki. Wybierajmy takie zabawki, których zwierzęta nie połkną. Piłka przeznaczona dla psa nie może być więc zbyt mała.

Psy i koty wymagają także pielęgnacji sierści. Większość psów nie lubi tego zabiegu, należy więc przyzwyczajać do tego zabiegu już szczenięta. Psy i koty o długiej sierści najlepiej jest szczotkować metalowymi grzebieniami. Psy, które mają krótką sierść wyszczotkujemy włosianą szczotką. Mieszkając w bloku koniecznie musimy kupić także obrożę i smycz. Psy małych ras najlepiej jest wyprowadzać na spacer w szelkach. W szelkach możemy wyprowadzić na spacer także kota. Długość smyczy dopasowujemy do rasy psa. Jeżeli pies należy do dużych ras wystarczy krótka smycz, dla tych z ras mniejszych wybierzmy dłuższą.

Psy potrzebują także naczyń do jedzenia. W sklepach dostaniemy miski wykonane ze stali nierdzewnej lub z plastiku. Dostępne są także miski na stelażach, które przeznaczone są do karmienia wysokich psów.