Nowy przyjaciel w domu

dog-868987_640Pierwsze dni zwierzęcia w domu nowych właścicieli to bardzo ważny okres czasu. Warto zadbać o to, aby zwierzątko jak najszybciej poczuło się w domu dobrze i jak u siebie. Dzięki temu można mu zaoszczędzić sporo stresu i sprawić, że dużo szybciej się zaaklimatyzuje w nowych warunkach. Nie wolno zapominać o tym, z jak ogromnym stresem dla zwierzęcia się to wszystko wiąże i jak bardzo się ono stresuje nie rozumiejąc nowej sytuacji.
Przede wszystkim, niezwykle ważnym czynnikiem jest to, skąd pochodzi nasz nowy członek rodziny. Jeżeli bierzemy go z warunków domowych, powinien się on w miarę szybko przyzwyczaić do nowej rodziny i zaaklimatyzować. Jeżeli jednak pochodzi on ze schroniska, wtedy taki okres przejściowy może potrwać dużo dłużej. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie wolno niczego robić na siłę. Potrzeba naprawdę dużo czasu i energii, żeby zwierzę przestało się obawiać i zrozumiało to, że odnalazło wreszcie swój dom.
Nie wiemy w jakich warunkach musiało ono do tej pory przebywać i czy poprzedni właściciel traktował je w odpowiedni sposób. Podobnie sytuacja ma się ze szczeniaczkami i małymi kotkami. Trzeba pamiętać, że są to jeszcze małe dzieci, i  tak jak mali ludzie, wymagają one dużo miłości i uczucia. Należy je wszystkiego nauczyć i nie wolno krzyczeć na nie z byle powodu. To zrozumiałe, że dopiero uczą się one załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w odpowiednich do tego miejscach i trzeba pozwolić im się tego nauczyć.
W przypadku małych zwierząt niezwykle ważna jest zabawa. Mają one bardzo dużo energii i muszą się w jakiś sposób móc wyładować. Najlepiej jest zabrać pieska na spacer lub do lasu i bawić się razem z nim. Kotu wystarczy kilka kolorowych kuleczek i śliska podłoga.
Kiedy nowe zwierzę przekroczy progi naszego domu, przede wszystkim trzeba mu dać czas na oswojenie się z sytuacją. Musi móc swobodnie przejść się po mieszkaniu lub domu i obejrzeć oraz obwąchać wszystkie kąty. Nie dziwmy się, jeżeli kot schowa się pod kanapą i przez kilka godzin będzie tam siedział. Widocznie daje mu to poczucie bezpieczeństwa i dzięki temu może obserwować spokojnie sytuacją i ją rozpoznać. Koniecznie trzeba też znaleźć miejsce, które będzie należało do zwierzątka i gdzie będzie mogło ono spać. Dobrym pomysłem jest miłe i ciepłe legowisko oraz kilka zabawek na sam początek. Pozwala to czworonogowi odprężyć się i poczuć tak, jak u siebie. Nie warto na początku próbować zwierzęcia absorbować swoją osobą. Lepiej jest pozwolić mu oswajać się z sytuacją i oczekiwać, aż samo do nas przyjdzie.
Nie można jednak zwierzęciu bezsensownie pobłażać. Od samego początku powinno ono wiedzieć, co mu wolno, a czego robić nie wolno. Jeżeli pozwolimy psu siadać na kanapie, nie możemy od niego wymagać później, aby tego nie robił. Koty także powinny zawsze wiedzieć, gdzie wolno im wskakiwać, a które meble są zakazane.
Oczywiście nie wolno zwierzęcia bić, ani na nie głośno krzyczeć. Są na to inne metody, które nie sprawiają, że zwierzę może cierpieć. Na koty powinno zadziałać zwykłe „psik”, ale możne w nie także psikać wodą, czego bardzo nie lubią.

Dodaj komentarz