Dla początkujących akwarystów i terrarystów
Jednym z najbardziej popularnych hobby jest hodowla ryb akwariowych, czyli akwarystyka. Od pewnego czasu w naszych mieszkaniach pojawiają się także terraria, w których hodujemy płazy i gady.
Kształt i wielkość domowego akwarium może być bardzo różna. Są osoby, które w niewielkim mieszkaniu ustawiają jedynie szklaną kulę, w której pływa jedna złota rybka, ale są też i takie osoby, które mają w swoich mieszkaniach potężnych rozmiarów zbiorniki zamieszkałe przez wiele gatunków ryb. Jeżeli chodzi o terraria, to hoduje się w nich zwierzęta lądowe o wyjątkowych wymaganiach lub zwierzęta niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Początkujący akwaryści najczęściej hodują w akwariach glonojady, gupiki, karasie, kiełbie, mieczyki i karasie złociste popularnie nazywane złotymi rybkami. Akwaryści o dużym doświadczeniu często zakładają akwaria słonowodne z krewetkami, krabami, ukwiałami lub rozgwiazdami lub decydują się hodować jedynie ryby żyjące w określonych ekosystemach.
Zakładając akwarium należy wybrać zbiornik o minimalnych wymiarach 90 cm x 60 cm x 40 cm. Akwarium zarybia się powoli tak, aby rybki były, jak najmniej narażone na stres związany ze zmianą otoczenia i warunków życia. Dno akwarium wypełniamy kamieniami i żwirem, pomoże nam to zapewnić odpowiednią kwasowość wody. Po umieszczeniu w akwarium żwiru i kamieni musimy napełnić go wodą. Wodę przygotowujemy przed wpuszczeniem do akwarium rybek. Zbiornik napełniamy wodą około tygodnia wcześniej przed jego zarybieniem. Większość z nas napełnia akwaria wodą z kranu, stąd konieczność wcześniejszego napełnienia akwarium. Po napełnieniu odstaną wodą zbiornika możemy już posadzić w nim rośliny i wpuścić pierwsze rybki.
W terrariach hoduje się przede wszystkim jaszczurki, żółwie, pajęczaki, czasem także niebezpieczne skorpiony lub pająki. Do hodowli tych ostatnich zwierząt przeznaczone są zamknięte wiwaria. Hodowla zwierząt w terrariach jest stosunkowo trudnym zajęciem. Wpływa na to przede wszystkim fakt iż większość z nich to zwierzęta zmiennocieplne. Stąd trudności z zapewnieniem im odpowiedniej temperatury otoczenia. Pojawiła się także moda na hodowanie w mieszkaniach nie tylko nie groźnych żółwi, ale także jadowitych węży. Węże te wymagają nie tylko odpowiednich warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych, ale przede wszystkim dużych i zamkniętych, dobrze zabezpieczonych terrariów. Decyzje o hodowli tego typu zwierząt bardzo często podejmowane są bezmyślnie. Zastanówmy się, czy naprawdę taki jadowity wąż jest nam potrzebny, czy będziemy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. Trzeba także bardzo starannie przemyśleć wybór gatunków zwierząt, które chcemy trzymać w domowym terrarium. Szczególnie mocno należy przemyśleć zakup gatunków zwierząt, które rosną nie tylko szybko, ale które osiągają duże rozmiary. Może się bowiem okazać, że nie będziemy w stanie zapewnić im właściwych warunków do egzystencji, a sprawowanie nad nimi opieki przekroczy nasze możliwości nie tylko finansowe, ale też organizacyjne i lokalowe.