Zwierzak pod choinkę

da4821dc076eccf60fa7b08ec5ef751ePowoli zbliża się okres kupowania świątecznych prezentów. Jak co roku część osób zdecyduje się na zakup zwierzaka- dzieci marzą o szczeniaku lub kotku, a święta to przecież świetna okazja, by to marzenie spełnić. Tylka czy to naprawdę dobry pomysł? Co roku na ulicach lądują setki zwierząt, ofiary nieprzemyślanych decyzji i małoduszności.

Kupić czy nie kupić

Zanim zdecydujemy się na zakup zwierzaka, powinniśmy zadać sobie kilka bardzo ważnych pytań. Czy będziemy w stanie poświęcić mu odpowiednią ilość czasu- na spacery, zabawę? Kto podejmie obowiązki związane ze sprzątaniem czy wyprowadzaniem na dwór? Czy stać nas na odpowiednią karmę, niezbędne wyposażenie, a w razie potrzeby na weterynarza, leki? Czy mamy odpowiednie warunki mieszkaniowe? Często decyzje podjęte pod wpływem impulsu, kierowane chęcią sprawienia dziecku wspaniałej niespodzianki, pomijają te najważniejsze kwestie. Jeśli myślimy o przygarnięciu pupila, okres Bożego Narodzenia jest równie dobry, jak każdy inny- pod warunkiem, że będzie to decyzja przemyślana.

Obowiązek dla dziecka

Jeśli jesteśmy pewni, że naszemu zwierzakowi niczego nie zabraknie, a chęć jego przygarnięcia nie jest jedynie chwilową zachcianką, powinniśmy wykonać kolejny krok i przygotować nasze dziecko. Kupienie mu wymarzonego zwierzaka będzie świetnym pomysłem, by nauczyć malca obowiązkowości i odpowiedzialności, ale także wrażliwości i troski. Dlatego zamiast robić niespodziankę, lepiej najpierw porozmawiać z dzieckiem o tym, jakie konsekwencje niesie ze sobą posiadanie kota, psa, czy chomika. Nasza pociecha powinna mieć świadomość, że szczeniak szybko dorośnie, a psotny i chętny do zabawy kociak stanie się leniwym kocurem. Sprzątanie akwarium, zmiana kuwety czy wychodzenie na spacery powinno, w zależności od wieku dziecka, przynajmniej w części należeć do jego obowiązków, ale egzekwowanie tego należy do nas, rodziców. Ważna jest też świadomość, że jeśli nasz maluch nie sprawdzi się w roli opiekuna a my nie będziemy w stanie przekonać go do wykonania obowiązków, konsekwencje powinniśmy ponieść my, a nie zwierzak. To na nas spadną obowiązki związane ze spełnianiem jego potrzeb, a jeśli zakładamy, że w takim wypadku zrezygnujemy z posiadania pupila, sprawa jest prosta- nie powinniśmy decydować się na jego posiadanie.

Zakup czy adopcja

Jest oczywiste, że decydując się na posiadanie zwierzaka, mamy określone wymagania: wymarzoną rasę czy kolor. Nie ma w tym nic złego, zwłaszcza, ze rasa często wiąże się z predyspozycjami charakteru. Mając małe dziecko wybierzemy więc najbardziej odpowiedniego psa czy kota. Może jednak warto dać szanse także zwyczajnemu kundelkowi czy pospolitemu dachowcowi ze schroniska? Wiele zwierzaków, dorosłych i młodych, oczekuje na adopcję. Zabranie psa czy kota za schroniska pomoże uwrażliwić dziecko nie tylko na problemy zwierząt. Oczywiście ostateczna decyzja musi należeć do nas.

Podsumowanie

Podsumowując, zakup zwierzaka pod choinkę nie jest złą decyzją, należy jednak stosować się do kilku zasad:

-Nie decyduj się na zwierzaka, jeśli rozważasz możliwość oddania go lub porzucenia w późniejszym czasie.

-Bądź gotowy na obowiązki. Nawet jeśli to twoje dziecko ma być odpowiedzialne za opiekę nad zwierzakiem, to osoba dorosła poniesie konsekwencje, jeśli maluch nie da sobie rady.

-Upewnij się, ze masz odpowiednie warunki mieszkaniowe i finansowe.

-Porozmawiaj ze swoim dzieckiem. Uświadom mu, że prócz zabawy i przyjemności, opieka nad pupilem to duża odpowiedzialność.

Dodaj komentarz