Zanim urządzimy akwarium

fish-235784_1280Ozdobą każdego mieszkania może być akwarium. Jego założenie, a następnie utrzymanie nie jest trudne wymaga jedynie zakupu odpowiedniego wyposażenia i podstawowej wiedzy o rybach i roślinach, które mogą żyć i rosnąć w domowych warunkach.

W zależności od miejsca, w którym ustawimy akwarium dobieramy jego kształt i wielkość. Akwarium najlepiej jest ustawić w takim miejscu pokoju, aby zapewnić sobie do niego łatwy dostęp. Łatwy dostęp do akwarium ułatwi nam jego czyszczenie, karmienie rybek i ich obserwację. Akwarium nie powinno być umieszczone w bliskim sąsiedztwie okna, ani też na okiennym parapecie. W akwarium, które będzie oświetlane przez wpadające przez szybę promienie słoneczne szybciej rozwiną się glony. Takie ustawienie akwarium jest także niekorzystne dla żyjących w nim rybek. W takim akwarium rybki szybko tracą kolor. Kiedy wybierzemy miejsce na akwarium musimy ustalić jego kształt i wielkość. Początkujący akwaryści nie powinny wybierać zbyt dużego zbiornika. Zanim nauczą się, jak je utrzymywać, wystarczy im zbiornik o maksymalnej pojemności 50 l. Im większa pojemność akwarium, tym podstawa, na której go ustawimy, musi być bardziej stabilna. Wybierając podstawę pod akwarium musimy uwzględnić nie tylko ciężar pustego zbiornika, ale także jego ciężar po napełnieniu go wodą, obsadzeniu roślinami i wpuszczeniu do niego rybek. Oprócz akwarium potrzebne są także grzałki z termostatem, wewnętrzny lub zewnętrzny filtr, oświetlenie i brzęczyk, który natlenia wodę. Do akwarium potrzebne jest także podłoże, rośliny, no i oczywiście rybki.

Rośliny są niezbędnym dodatkiem do każdego akwarium. Dzięki obecności roślin wydalany przez ryby dwutlenek węgla jest zamieniany w tlen. Oprócz tego wiele gatunków rybek akwariowych właśnie w roślinach składa ikrę. Początkujący akwaryści powinni wybrać rośliny, które są nie tylko tanie, ale także mało wymagające. Do polecanych początkującym akwarystom roślin należy między innymi tatarak trawiasty karłowaty i żabienica szerokolistna. Warto zainteresować się także ozdobną z liści i korzeni pływającą po powierzchni zbiornika pistią rozetkową. Jest to roślina bardziej wymagająca, ale też i bardzo efektowna.

Rybki do naszego akwarium wybierajmy pod względem wymagań gatunkowych. Zasiedlając akwarium musimy uwzględnić wymagania rybek pod względem zapotrzebowania na światło, uwzględnić temperaturę, w której żyją i odczyn wody. Nie możemy w jednym zbiorniku umieścić rybek o zupełnie odmiennych wymaganiach. W akwarium wielogatunkowym świetnie radzą sobie barwniaki czerwonobrzuche i skalary. W jednogatunkowym akwarium możemy umieścić złote rybki, nie może to być jednak akwarium w kształcie kuli. Umieszczanie złotej rybki w kuli to często popełniany błąd przez osoby, które marzą o akwarium, a nie mają na nie miejsca.

Ostatnią rzeczą, o której musimy pomyśleć jest pokarm dla naszych rybek. Rybki najprościej jest karmić gotowymi pokarmami dostępnymi w sklepach zoologicznych lub w sklepach dla akwarystów. Jednorazowo wsypujemy małą porcję.