Bezpieczny przyjaciel dla alergika

alergia-na-zwierzęAlergia nie jest wyrocznią i nie oznacza całkowitej niemożności posiadania pupila. Aby cieszyć się obecnością zwierzęcia w domu i nie przyjmować tony leków warto poszukać takiego, który będzie odpowiedni dla alergików. Najczęstszą przyczyną alergii u ludzi jest białko, które występuje w sieci, ślinie oraz moczu pupila. Jednorazowy kontakt z alergenem przez alergika może być odczuwany przez wiele miesięcy. Warto, więc aby do domu alergika wybrać takie zwierzę, które nie ma sierści. W przypadku gryzoni wymianę podłoża można zrobić w rękawiczkach. Niech alergia nie pozbawia nas i naszych najbliższych korzyści, jakie płyną z życia w towarzystwie zwierząt.

Wśród wielu psich ras można znaleźć rasy, które nie wykazują reakcji alergicznych. Do tego typu ras należy m.in. pies wodny portugalski, Yorkshire terier oraz Maltańczyk. Są to psy, które nie posiadają sierści a włosy. Zakup psa wiąże się z ogromną odpowiedzialnością oraz spełnieniem odpowiednich warunków. Małe dzieci oraz szczeniak może być zbyt dużym wyzwaniem dla młodych rodziców. Pamiętajmy także, aby nie wybierać dużych ras do małych mieszkań. Decydując się na psa musimy mu poświęcić czas na ułożenie i naukę np. załatwiania swoich potrzeb na dworze. Katar, łzawienie oczu oraz drapanie w gardle są najczęstszymi objawami, jakie towarzyszom alergikom przy spotkaniu z kotem. Czy istnieją rasy kotów przeznaczone dla alergików? Okazuje się, że tak. Jednym z nich jest kot rasy Sfinks. Nie posiada on w ogóle sierści a tym samym nie wykazuje cech alergicznych. Dla osób, które niekoniecznie chcą posiadać łysego kota jest kot Rosyjski. Badania naukowe potwierdziły, że rasa ta wydziela mniej alergenu od innych ras. W przypadku osób, które nie posiadają silnej alergii kot Rosyjski może się on doskonale sprawdzić. Gekon lamparci może być propozycją dla wielbicieli gadów. Zwierzak ten nie posiada alergizującej sierści. Jest także uważany za bardzo łatwego w pielęgnacji i hodowli. Dla osób, które mają umiarkowaną alergię na sierść małe gryzonie, w tym chomik syryjski mogą być znakomitym wyborem. Życie tych zwierząt jest ograniczone do niewielkiej przestrzeni, jaką jest klatka. W przeciwieństwie do psów i kotów nie roznoszą one alergenów po całym mieszkaniu. Trzeba natomiast uważać na dodatkowe akcesoria, których używanie może uczulać. W tym przypadku sianko, które bardzo pyli i wywołuje reakcję alergiczną u osób mających uczulenie na pyłki traw. Założenie akwarium lub choćby zakup złotej rybki w kuli może się okazać najlepszym pomysłem na posiadanie pupila. Rybki żyjąc w środowisku wodnym, nie wykazują aktywności żadnych alergenów. Jedynie suchy pokarm niekiedy uczula, ale może być podawany przez członka rodziny nieposiadających alergii.

Wybierając jakiegokolwiek zwierzaka warto zrobić testy alergiczne, zwłaszcza dla dziecka. Wykażą one potencjalne zagrożenie a dla nas ułatwią wybór odpowiedniego pupila. Zwierze nie jest zabawką, którą można wyrzucić do śmieci. Jego zakup powinien być rozważny i odpowiedzialny.