Jak pomóc futrzakom w czasie upałów?

pobrany plik (13)Okres letni, a szczególnie towarzyszące mu upały są trudne do zniesienia dla naszych pupili. Powinniśmy wykazać się w tym okresie szczególną troską. Pamiętajmy, że zwierzęta są od nas całkowicie zależne a nasza nieodpowiedzialność może się odbić na ich zdrowiu a także życiu. Pamiętajmy o kilku zasadach, za których przestrzeganie nasze zwierzęta będą nam wdzięczne.

Najważniejszą zasadą podczas upałów jest dostarczanie czystej i świeżej wody dla pupila. Wielu z nich posiada gęstą i grubą sierść. Jedyną drogą termoregulacji zwierzaka jest język. Nie potrafi on szybko i skutecznie schłodzić temperatury ciała. Dlatego tak ważny jest dostęp do wody. Wybierając się na codzienny spacer zabierzmy ze sobą półlitrową butelkę wody, aby w razie potrzeby przepoić zwierzaka. Kiedy na cały dzień zostawiamy naszego pupila samego w domu zakupmy poidło butelkowe. Znakomicie się sprawdzi podczas upałów a naszemu pupilowi zapewni stały dostęp do świeżej wody. Kiedy nasz zwierzak mieszka na zewnątrz w budzie, pamiętajmy, aby zapewnić mu miejsce, gdzie występuje cień. W przypadku, gdy nasz pupil mieszka z nami w domu umożliwmy mu dostęp do chłodniejszych pomieszczeń np. łazienki, gdzie będzie mógł się położyć na chłodnych kafelkach. Wybierając się na spacer z czworonogiem wybierajmy odpowiednią porę dnia oraz zacienione miejsca. Nadmierna ekspozycja zwierzaka na słonce może się skończyć przegrzaniem, udarem lub poparzeniem (dotyczy tych zwierząt, które są na lato strzyżone). Po żadnym pozorem nie pozostawiajmy zwierzaka w zamkniętym samochodzie, tym bardziej na parkingu na pełnym słońcu. Niektóre sklepy w upalne dni zachęcają właścicieli czworonogów do zabierania ich ze sobą do klimatyzowanych pomieszczeń lub ustawiają przed sklepem w zacienionym miejscu miski ze świeżą wodą. Podobna sytuacja dotyczy ogródków restauracji, które wychodząc naprzeciw właścicielom czworonogów proponują zacienione miejsce oraz miskę ze świeżą wodę. Upały są groźne szczególnie dla starszych zwierząt oraz tych, które spodziewają się młodych. Otoczmy je odpowiednią troską i opieką. Jest to tak samo trudny czas dla nich, jak i dla nas. Aby pomóc pupilowi w upalny dzień schłodźmy go letnią wodą lub zabierzmy późnym popołudniem nad jezioro. W przypadku mniejszych zwierząt takich, jak króliki, świnki morskie czy chomiki, nie wystawiajmy ich na balkon oraz zapewniajmy codzienną porcję świeżych i soczystych warzyw.

W czasie upałów zadbajmy także o bezdomne psy i koty. Codziennie rano wystawmy pojemnik z czystą i świeżą wodą. Jeżeli spotkamy zwierzę, które ma objawy udaru cieplnego (m.in. ślinotok) udzielmy mu pierwszej pomocy. Przenieśmy zwierzaka w chłodne miejsce, postarajmy się go schłodzić (szczególnie głowę) np. ręcznikiem zmoczonym w letniej wodzie. Pod żadnym pozorem nie polewajmy zwierzęcia zimną wodą, ponieważ może doznać szoku termicznego! Podajmy mu wodę oraz zadzwońmy po weterynarza. Zwierzęta są naszymi najlepszymi przyjaciółmi, nie pozwólmy im cierpieć.