Koty brytyjskie – charakterystyka

british-shorthair-658690_1280Wszyscy miłośnicy kotów doskonale znają rasę, jaką jest kot brytyjski. Jest to ostatnio kot bardzo modny, a zdjęcia słodkich kociaków podziwiać można w internecie na różnych stronach na temat kotów, a także na portalach społecznościowych. Koty brytyjskie prezentują się niezwykle okazale, są piękne i słodkie, głównie za sprawą swojej masywności. Są to największe koty krótkowłose, muskularne i krępe. Mają krótkie i masywne łapy, krótką szyję i dużą głowę. Najbardziej jednak znane są ze względu na swoje futerko, krótkie, gęste, milutkie w dotyku. Futro kotów brytyjskich przypomina w dotyku materiał – plusz, co sprawia, że kotki nazywane są „misiami”, „misiakami” czy „pluszakami”. Takie futro jest również wygodne w pielęgnacji – nie trzeba często go czesać czy sprzątać wypadających długich włosów. Wystarczy dokładnie wyszczotkować kotka raz w tygodniu lub nawet rzadziej, a krótkie włosy są łatwe w sprzątaniu. Takie pluszaczki podbijają serca wielu osób, panuje również przekonanie, że są spokojne, inteligentne i nie sprawiają problemów. Czy to aby na pewno prawda?
Należy wspomnieć, że koty brytyjskie rzeczywiście są inteligentne i bez problemu rozpoznają swojego właściciela, do którego bardzo się przywiązują. Bez problemu mogą mieszkać nawet w małych mieszkaniach, jednak należy pamiętać o kilku sprawach. Fakt, że są ciężkie i duże nie znaczy, że są wiecznie ospałe i leżą wyłącznie na kanapie! Ich wygląd oczywiście przywodzi na myśl słodkiego leniucha, jednak zachowania typowo kocie nie są im obce. Koty brytyjskie lubią zachowywać się tak, jak wszystkie inne, a więc wskakiwać na wyższe partie w domu, chować do pudeł czy biegać w szaleńczym tempie. Może nie robią tego tak często jak inne koty, ale jednak należy być przygotowanym. W związku z tym mieszkanie dla takiego kota musi być odpowiednio przystosowane (oprócz oczywiście misek i kuwety). Po pierwsze, należy zaopatrzyć się w drapaki, gdyż drapanie jest naturalną czynnością kota. W ten sposób on nie tylko relaksuje się i odstresowane, ale także zdziera martwą część pazurów, która musi być usunięta. Po drugie, ważne, by zapewnić kotu różne bodźce: zabawki, piszczałki, kulki i tak dalej. Dzięki temu będzie mógł zająć sobie czas sam. Po trzecie konieczny jest zakup różnych konstrukcji, które umożliwiają wspinanie się.
Należy pamiętać, że koty brytyjskie mogą ważyć nawet 8 kilogramów (bez otyłości), więc wskakując na różne półki czy stoliki mogą niechcący je połamać. Wszystko musi być więc solidne. Koty brytyjskie są cięższe i mniej sprawne niż mniejsze koty czy inne rasy, ale jednak nie można odmówić im żywotności. Ponadto wolniej dorastają, więc dłużej zachowują się jak małe kocięta i mają więcej chęci do zabawy nawet wtedy, kiedy inne koty są już dorosłe. „Pluszaki” są dość introwertyczne – tłumią swoje emocje i często trzeba zgadywać, o co im chodzi. Są więc ciche, rzadko miauczą czy wydają inne dźwięki. Dają różne sygnały, jednak najczęściej w mowie ciała, więc trzeba „nauczyć się” swojego kota i doskonale go obserwować. Koty brytyjskie dogadują się z innymi zwierzętami oraz innymi kotami, ale nie są stadne, więc żyją po prostu obok, bawiąc się razem od czasu do czasu. Jeśli w domu jest kilka kotów, każdy musi mieć swoje zabawki, kuwety, miski i wszystkie inne elementy, by czuć się swobodnie.
Dorosłe koty brytyjskie nie są już tak aktywne jak kociaki (co jest oczywiście zrozumiałe), jednak czasami nadal lubią się pobawić. Są spokojniejsze, jednak należy pamiętać o tym, o czym mowa była wcześniej – koty brytyjskie wolno dojrzewają, więc wskakiwanie wszędzie, gdzie się da, grozi nam nawet do trzeciego roku życia naszego pupila. Wraz z wiekiem stają się coraz bardziej przywiązane do właściciela, są mu oddane i zawsze doskonale się przy nim czują. Należy jednak zauważyć, że żaden kot nie będzie tak oddany panu jak na przykład pies, który chodzi za nim krok w krok. Koty posiadają inny temperament, jednak brytyjczyki są pod tym względem bardzo przywiązane. Chociaż ich wygląd jest miśkowaty, czasami potrafią biec niezwykle szybko czy wskoczyć na naprawdę wysokie meble. Co ciekawe, koty brytyjskie szybko i sprawnie rozprawiają się z muchami, komarami i innymi insektami, co jest dodatkowym atutem posiadania tego kota w domu.
„Pluszaki” zawsze uznawane są za tak zwane „koty na kolanka”, czyli spokojne mruczki, które mogą godzinami leżeć przy swoim panu. Czy aby na pewno? Najpierw trzeba zdać sobie sprawę, że wszystko zależy od indywidualnego temperamentu danego kota. Koty, jak wiadomo, są bowiem bardzo charakterne i każdy z nich zachowuje się zupełnie inaczej. Dana rasa może mieć swoje cechy, jednak nie ma gwarancji, że każdy jej przedstawiciel będzie taki sam. Jeden kot może lubić długie głaskanie, drugi króciutkie, a trzeci wcale. Wiadomo, że to kocury są bardziej przytulaśne i chętne na głaskanie niż kotki. Dzieje się tak dlatego, że ich emocje są stabilniejsze. Aby kot był chętny do pieszczot ze swoim panem, należy przede wszystkim poznać jego preferencje. Jeśli będziemy działać zgodnie z nimi, kotek często i chętnie będzie chciał przychodzić do nas na krótkie lub nieco dłuższe sesje głaskania i wspólnego odpoczynku. Jeśli będziemy kota na siłę podnosić czy głaskać, może zacząć od nas stronić czy przestać nas lubić.
Warto też krótko zwrócić uwagę na pielęgnację kota brytyjskiego. Po pierwsze, ich sierść jest krótka, więc nie ma tak dużego problemu z włosami wszędzie w domu. Należy ją czesać raz w tygodniu, głównie po to, by kot nie połykał tak dużej ilości kłaczków. Co więcej, regularne czesanie sprawia, że wypada mniej sierści. Co ważne, nie wolno kąpać kotów – same się wylizują, są więc czyste. Nie dotyczy to oczywiście wskazań lekarza, np. w przypadku jakiejś grzybicy. Nie należy czyścić zbytnio także uszu, chyba że zewnętrzną ich część, jeśli zbierze się tam za dużo brudu. To samo dotyczy oczu – raczej powinny być czyste. Jeśli w uszach lub oczach zbiera się brzydko pachnąca wydzielina lub coś nas niepokoi, należy udać się do weterynarza, który zna się na kotach.

Dodaj komentarz