Pies w domu a bycie alergikiem

Dowiadując się o alergii niemal każdy słyszy, że należy odłożyć na bok marzenia o posiadaniu w domu futrzanego pupila. Zarówno alergia dotycząca

typowo zwierząt, jak i uczulenie na roztocza kurzu domowego, są w tym przypadku przeciwwskazaniem. Mieszkanie razem ze zwierzęciem powoduje wtedy nasilone objawy alergii, do których należą między innymi katar, kaszel, problemy z oddychaniem, czy też swędzenie i puchnięcie oczu. Czy jednak na pewno alergia całkowicie eliminuje możliwość posiadania psa?

Okazuje się, że jest spore grono osób potrafiących opanować reakcje alergiczne i sprawić, że towarzystwo psa w domu nie potęguje u nich objawów choroby. Należy jednak wiedzieć, że taki efekt można uzyskać przy wprowadzeniu odpowiednich zasad i bezwzględnego ich przestrzegania.

Zasada pierwsza – opieka lekarza
Dobry alergolog dobierze nam odpowiednie metody leczenia oraz oceni szansę na poradzenie sobie z objawami alergii w towarzystwie domowego zwierzaka. W dużej mierze sukces zależy tutaj od nasilenia objawów uczulenia. Silna alergia może wykluczać prawidłowe funkcjonowanie w obliczu wszechobecnych alergenów, natomiast jej umiarkowana i lekka forma, dają możliwość ich opanowania.

Zasada druga – dbanie o sypialnię
Spanie z psem w łóżku dla jednych jest normą, dla innych czymś nie do przyjęcia. Jeśli jesteś alergikiem, bez względu na poglądy, powinieneś zrezygnować z towarzystwa psa w sypialni. Warto wprowadzić zasadę ograniczonego dostępu czworonożnego przyjaciela do miejsc w których śpimy i odpoczywamy. Nasza sypialnia powinna być utrzymana w czystości, często wietrzona i pozbawiona dywanów, które zbierają kurz i psią sierść.

Zasada trzecia – dobór wyposażenia mieszkania
Mieszkanie powinno być pozbawione wszelkich ozdobnych elementów, na których mogą gromadzić się szkodliwe alergeny. Ozdobne figurki, serwetki, firany z grubego tworzywa oraz wykładziny muszą zniknąć z naszych pokojów. Pamiętajmy również o częstym odkurzaniu podłóg, a także mebli wypoczynkowych.

Zasada czwarta – wypielęgnowane zwierzę
Jeśli chcemy uniknąć przykrych objawów alergii musimy wygospodarować odpowiednią ilość czasu na pielęgnację psa. Nasz pupil powinien być często czesany, aby pozbywać się nadmiaru opadającej sierści, a także systematycznie kąpany z użyciem odpowiednich środków myjących. Zwierzę, które jest zadbane, w znacząco mniejszym stopniu będzie wydzielało uczulające dla człowieka substancje.

Zasada piąta – odpowiedzialna zabawa
Każdy kto jest miłośnikiem zwierząt uwielbia psoty i zabawy ze swoim ukochanym psem. Na szczęście, będąc alergikiem, wcale nie musimy sobie tego odmawiać. Należy jedynie pamiętać, aby w trakcie zabawy unikać dotykania dłońmi ust i twarzy, a po jej zakończeniu dokładnie umyć ręce.

Poza wymienionymi zasadami możemy zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA, który skutecznie usuwa niesprzyjające substancje z powietrza, a dodatkowo korzystnie wpływa na nasze drogi oddechowe.
Wprowadzenie odpowiednich nawyków w życiu codziennym powoduje, że wielu alergików może cieszyć się z towarzystwa czworonoga, bez konieczności przypłacania tego własnym zdrowiem i samopoczuciem.

O porady eksperta zapytaj Alergia.med.pl

Dodaj komentarz