Zanim zdecydujesz się na psa

chihuahua-624924_1280Psy należą do najpopularniejszych zwierząt domowych i nie bez powodu nazywane są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Potrafią okazywać wyjątkowe przywiązanie, są wiernymi towarzyszami zabaw, a radości jaką przejawiają na widok właściciela nie da się chyba porównać z niczym innym. Fakt wykorzystywania ich w ratownictwie czy pomocy ludziom niewidomym świadczy o niepospolitej inteligencji tych zwierząt. Jeśli zastanawiasz się więc, czy sprawianie sobie czworonożnego, szczekającego pupila jest dobrym pomysłem, odpowiedź brzmi: tak. Pod warunkiem, że jesteś w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki, wystarczającą ilość czasu i tyle uczuć, ile potrzebuje.

Co na początek

Zanim zdecydujesz się na psa, przyjrzyj się warunkom, jakie jesteś w stanie mu zapewnić. Jeśli mieszkasz na wsi i posiadasz sporych rozmiarów wybieg, duży pies z pewnością świetnie się zaaklimatyzuje. Czy jednak jest sens trzymania dużego psa w ciasnym mieszkaniu w bloku? Duży pies wymaga dużej ilości ruchu więc jeśli nie jesteś w stanie zapewnić mu regularnie długich, wyczerpujących spacerów, lepiej spraw sobie czworonoga mniejszych rozmiarów, któremu wystarczy kilka krótszych wyjść w ciągu dnia. Przeanalizuj też dobrze swój budżet. Zakup rasowego psa to nie jednorazowy wydatek. Zaopatrywanie się w odpowiednią karmę, wizyty u weterynarza czy pielęgnacja sierści wiążą się często ze sporymi sumami i nie warto zakładać, że „jakoś to będzie”. Byłby to skrajny brak odpowiedzialności. Naturalnie posiadanie każdego zwierzaka pociąga za sobą wydatki, na które jako właściciel musisz być gotowy, są jednak rasy bardziej i mniej wrażliwe- te pierwsze z pewnością wymagać będą lepszej jakości karmy czy sposobów pielęgnacji.

Jaka rasa

To, na jaka rasę psa padnie nasz wybór, nie jest bez znaczenia. Jeśli posiadasz dzieci, zdecyduj się na taką, która ma opinię łagodnej i skorej do zabaw. Świetnym pomysłem jest golden retriever, cavalier spaniel, buldog angielski czy owczarek szkocki collie. Odpowiednimi towarzyszami dla osób lubiących wysiłek fizyczny będą alaskan malamute, siberian husky, chart irlandzki, owczarek niemiecki czy beagle. Psy te potrzebują ogromnej dawki ruchu i z pewnością będą dobrymi towarzyszami podczas porannego joggingu czy długiego spaceru. Jeśli mieszkasz w bloku i nie jesteś w stanie poświęcić im odpowiedniej ilości czasu na porządny wysiłek, lub zwyczajnie jesteś leniuchem, zdecyduj się na inną rasę. Odpowiedni będzie shih tzu, pekińczyk, maltańczyk, chihuahua czy mops, gdyż psy te nie potrzebują zbyt wielkiej dawki ruchu. Warto też udać się do schroniska. Jeśli nie masz specjalnych wymagań, a zależy ci na wiernym i oddanym przyjacielu, tam z pewnością znajdziesz odpowiedniego psiaka.

Podsumowanie

Jeśli jesteś zdecydowany na posiadanie psa upewnij się, że masz odpowiednie warunki i stać cię na jego utrzymanie. Dobrym pomysłem jest adopcja czworonoga ze schroniska- zwierzak z pewnością będzie wdzięczny i wierny. Jeśli jednak jesteś zdecydowany na psa rasowego, zastanów się, jaka rasa będzie najodpowiedniejsza dla twojego stylu życia.

Dodaj komentarz