Różne psy dla różnych osób

dog-216282_640Wiele osób, kiedy decydują się one na adopcję psiaka, przede wszystkim kieruje się wyglądem zwierzęcia. Często zależy nam po prostu na konkretnej rasie, ponieważ się nam ona podoba. Jest to oczywiście jakaś strategia, ale warto również pomyśleć o tym, że różne rasy cechują się całkowicie różnym zachowaniem i są przystosowane do całkiem innych warunków.
Przede wszystkim, trzeba pomyśleć o swoich potrzebach. Każdy z nas oczekuje bowiem od psa czegoś innego. Jedni chcą po prostu przyjaciela, z którym mogą udać się na spacer i oglądać telewizję na kanapie. W takim wypadku najlepiej sprawdzają się średniej wielkości i niewielkie pieski. Można je bowiem z powodzeniem zabrać ze sobą do samochodu, na spacer, czy też uwiązać pod sklepem. Taki piesek nie wymaga bardzo wiele ruchu i jest szczęśliwy, kiedy może spędzić czas ze swoim panem.
Pod żadnym pozorem nie wolno w takim wypadku decydować się na psy myśliwskie i tym podobne. Są to bowiem zwierzęta, które wymagają wiele ruchu, najlepiej na wolności. Dla nich najlepszymi panami są oczywiście myśliwi, ale także osoby, które kochają sport i dużo go uprawiają. Taki pies doskonale czuje się, kiedy może pobiegać ze swoim panem, ale również przywiązany do roweru, kiedy może z nim wybrać się na wycieczkę. Nie wolno skazywać go na jedynie domowe warunki i siedzenie na kanapie oraz brak ruchu. Zwierzątko nie jest wtedy szczęśliwe. Przykładem są Beagle, które wymagają ogromnej ilości ruchu na świeżym powietrzu i najlepiej towarzystwa innych psów, w innym wypadku stają się po prostu nieznośne.
Jeżeli decydujemy się na wybór pieska, kiedy mamy w domu małe dzieci, także powinniśmy zwrócić uwagę na rasę. Istnieje wiele ras psiaków, które wspaniale współpracują z dziećmi i uwielbiają z nimi być. Są to psy niegroźne, które nigdy nie zrobią dziecku krzywdy i nie ugryzą go. Najlepsze są pieski, które na co dzień współpracują z dziećmi chorymi i upośledzonymi, czyli golden retrievery i labradory. Psy te mają bowiem anielską cierpliwość i małe dzieci mogą ciągnąć je za ogon i kłaść się na nich. Są to bardzo rodzinne zwierzaki, które oczekują od właściciela miłości i uczucia. Uwielbiają spać ze swoim panem i spędzać z nim jak najwięcej czasu. Można z nimi także chodzić na dłuższe spacery.
Jeżeli zależy nam na funkcjach obronnych psa, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, aby była to rasa bardzo mądra i piesek, który ma dość grube futro. Z pewnością będzie on musiał bowiem spędzać wiele godzin na zewnątrz, również zimą. Być może zamieszka nawet w budzie. Istnieje wiele ras obronnych, przystosowanych do ciężkich warunków. Wiele mówi się  o tym, że najbardziej właściwy jest owczarek niemiecki, który jest niezwykle mądrym i układnym psem. Można go nauczyć mnóstwa poleceń i jest przede wszystkim posłuszny i wierny.
Trzeba  pamiętać jednak o tym, że każdy pies, nawet ten najmądrzejszy, wymaga ułożenia i szkolenia. Najlepiej jest poświęcić mu na początku wiele czasu i samodzielnie wytrenować, lub też zapisać się wraz z pieskiem na kurs z behawiorystą, który podpowie wiele ciekawych rzeczy i nauczy psa podstawowych komend, a nas tego, jak wychowywać i uczyć psa nowych umiejętności.

Dodaj komentarz