Wybór odpowiedniego zwierzęcia dla dziecka
Przychodzi taki moment, że każde dziecko prosi swoich rodziców o to, aby kupili mu jakieś zwierzątko. Dzieci bardzo kochają zwierzęta i są niezwykle zainteresowane ich życiem. Lubią obserwować przyrodę i przede wszystkim, uwielbiają się ze zwierzętami bawić. Oczywiście kupno zwierzątka lub adopcja ze schroniska jest doskonałym pomysłem, ponieważ dziecko ma możliwość nauczenia się obowiązkowości i odpowiedzialności. Często rodzice godzą się na zabranie nowego przyjaciela do domu, jeżeli dziecko będzie opiekowało się nim i zadba o jego los i dobre samopoczucie. Warto jednak zastanowić się nad tym, jakie zwierzę będzie najlepiej pasowało do naszego domu i z jakim damy sobie radę.
Decydując się na przygarnięcie zwierzęcia, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę swoje warunki mieszkaniowe. Nie każde mieszkanie nadaje się do tego, aby trzymać w nim psa lub kota. Poza tym, trzeba też pomyśleć o tym, jaki styl życia prowadzi nasza rodzina. Być może konieczne są częste wyjazdy, lub często nie ma nas w domu, ponieważ pracujemy przez wiele godzin. Wówczas należy zdecydować się na zwierzę, które nie wymaga stałej obecności i uwagi człowieka. Można je bowiem unieszczęśliwić i nawet skrzywdzić. Bardzo ważne jest przemyślenie tych dwóch kwestii, aby zwierzę nie męczyło się z nami i cierpiało.
Poza tym, koniecznie należy sprawdzić, czy dziecko lub którykolwiek z członków rodziny nie ma uczulenia na sierść zwierząt. Okropną sprawą jest bowiem adopcja zwierzęcia, na przykład ze schroniska, a następnie oddanie go z powrotem, z uwagi na problemy z alergią oddechową. Lepiej jest upewnić się zawczasu i nie robić problemów zwierzęciu, a dziecku niepotrzebnych przykrości. Dzieci bardzo szybko przywiązują się do swoich przyjaciół i mogą bardzo odczuć to, że zwierzę musi zostać oddane.
Dla małych dzieci, najlepsze są zwierzątka, które nie wymagają wyprowadzania na spacer i wiele opieki. Małe dzieci bardzo szybko nudzą się opieką nad zwierzętami i niechętnie wykonują one swoje obowiązki. Dla nich wspaniale sprawdzają się wszelkiego rodzaju chomiki, myszki i świnki morskie. Dobrym pomysłem są również rybki, ale tutaj należy już pamiętać o konieczności czyszczenia akwarium i wymiany wody. Poza tym, akcesoria dla ryb są niezwykle drogie. Zarówno rybki, jak i niewielkie zwierzątka futerkowe można swobodnie zostawić w domu na kilka dni w razie wyjazdu i nie umrą one z tęsknoty. Podobnie sytuacja wygląda z kotem. Jest to zwierzę, które wymaga jedynie sprzątania w kuwecie i karmienia. Można jednak swobodnie zostawić kota samego w domu z zapasem jedzenia na cały weekend. Koty nie boją się samotności i raczej źle znoszą przemieszczanie się. Dzieci bardzo lubią te zwierzęta, jednak nie nadają się one dla dzieci zbyt małych. Mogą one bowiem kota drażnić, lub mu dokuczać i zostać podrapane w dotkliwy sposób. Na kota mogą pozwolić sobie rodzice dzieci, które wiele już rozumieją i można im wytłumaczyć różnego rodzaju kwestie.
Większość dzieci marzy zazwyczaj o piesku. Jeżeli jednak, jako rodzice nie mamy za bardzo czasu na opiekę nad pupilem i wyprowadzanie go na spacer, poczekajmy do momentu, aż dziecko osiągnie wiek szkolny i będzie mogło samodzielnie wychodzić z pieskiem na spacer. Oczywiście należy wybierać raczej niewielkie i łagodne rasy, aby dziecko było sobie w stanie z psem poradzić. Doskonałym pomysłem jest po prostu adopcja niewielkiego psa ze schroniska miejskiego. Mieszkają tam setki kochanych zwierząt, które marzą o posiadaniu własnego domu.
Jeżeli już zdecydujemy się na przygarnięcie jakiegokolwiek zwierzęcia, powinniśmy najpierw przeprowadzić z dzieckiem poważną rozmowę i ustalić z nim warunki, na jakich zwierzę jest adoptowane. Przede wszystkim, dziecko powinno znać swoje obowiązki. Może być to wyprowadzanie psa, mycie kuwety kociej, lub wymiana trocin w klatce chomika. Najważniejsze, aby dziecko miało obowiązki względem zwierzęcia i się z nich wywiązywało.