Kleszcze – groźne nie tylko dla ludzi, ale również psów

pobrany plik (15)Upalne dni sprzyjają spacerom z naszymi czworonogami. Wybieramy się na nie zazwyczaj wybierając, chętnie udając się do parków i innych pełnych zieleni skwerków. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno w parkach, jak i na łąkach czyhają na nasze zwierzęta kleszcze.

Dlaczego kleszcze są groźne?

Kleszcze to niewielkich rozmiarów pajęczaki, które roznoszą wiele groźnych chorób. W Polsce do tych spotykanych najczęściej zalicza się boreliozę oraz babeszjozę. Ta druga choroba występuje rzadziej, a tym samym jest zdecydowanie mniej znana. Kleszcze przenoszące boreliozę występuje w podobnym zagęszczeniu na terenie całego kraju. Te, które odpowiedzialne są za zakażenia babeszjozą, występują również na wschodzie kraju oraz w rejonach północnych Polski.

Jak objawia się babeszjoza u psów

Objawy choroby mogą wystąpić w różnym czasie od zakażenia. Czasami jest to kilka dni, w innych przypadkach czas ten może wynosić nawet kilka tygodni. Początkowym objawem jest nagła apatyczność. Pies, który do tej pory był bardzo aktywny, nagle w ogóle nie chce się bawić. Większość dnia spędza na spaniu. Pojawia się także niechęć do jedzenia. Wystąpienie tych objawów powinno skłonić nas do natychmiastowej wizyty u lekarza. Kiedy choroba nie zostanie powstrzymana, u psa wystąpi wysoka gorączka, która może dochodzić nawet do 41 stopni. Oprócz tego pojawiają się:

  • biegunka;
  • wymioty;
  • zatrzymanie moczu.

Z czasem u psa występuje niewydolność krążeniowa i trudności z oddychaniem. Mówiąc o tej chorobie, trzeba wyraźnie powiedzieć, że jeżeli leczenie nie zostanie podjęte odpowiednio wcześniej, nastąpi zgon zwierzęcia. Ważne jest więc, aby zwracać uwagę na zachowanie czworonoga i zgłaszać się do lekarza zawsze, kiedy coś nas zaniepokoi.

A co z boreliozą?

W przypadku boreliozy proces diagnozowania jest o wiele trudniejszy. Przyczynia się do tego przede wszystkim fakt, że pierwsze objawy mogą pojawić się nawet rok od zakażenia. Nikt już może nawet nie pamiętać, że pies złapał kleszcza. Podstawowym objawem boreliozy u psa jest silne zapalenie stawów. Psu dokucza bardzo silny ból, nie daje się w ogóle dotknąć do miejsca, które go boli. Psa dręczy wysoka gorączka, do tego dochodzą bardzo duże trudności z przemieszczaniem się. Jeżeli bakterie zainfekują układ nerwowy, pojawią się zaburzenia neurologiczne. Aby mieć pewność, że mamy do czynienia z boreliozą, weterynarz zleci najprawdopodobniej wykonanie badania płynu mózgowo – rdzeniowego. Konieczna może okazać się również analiza krwi.

Jak ochronić psa przed kleszczami?

W każdej leczniczy weterynaryjnej dostępne są środki, które pomagają chronić psa przed kleszczami. Do wyboru są krople, które nanosi się na skórę, jak i wygodne w użyciu spraye, którymi należy spryskać sierść na grzbiecie. Większość właścicieli decyduje się na stosowanie obroży ochronnych, które zapewniają długotrwałą ochronę nie tylko przed kleszczami, ale również pchłami. Warto pamiętać, że inne preparaty przeznaczone są dla psów, a inne dla kotów. Nie należy więc stosować ich zamiennie. Po powrocie ze spaceru warto również swojego pupila dokładnie obejrzeć i jeżeli znajdziemy kleszcza, obserwować uważnie psa przez kilka miesięcy.