Rasowe psy wymagają szczególnej opieki i troski

Pies psu nie jest równy. Pomimo, że właściciele piesków ras mieszanych oraz pospolitych kundelków nie raz traktują swoich pupili niczym najbardziej rasowe pieski, to jednak pies z rodowodem zawsze będzie się od mieszanego psa różnił. Chociażby swoimi potrzebami i oczekiwaniami. Bez względu na to, jakiego psa się posiada, trzeba o niego dbać, opiekować się nim i troskliwie zajmować. Jednakże psy rasowe wymagają naprawdę szczególnej opieki i poświęcenia. Zwłaszcza, kiedy są to psy o określonych preferencjach żywieniowych. Bo trzeba sobie jasno powiedzieć, że pies rasowy to nie pies podwórkowy, który zje wszystko to, co się mu wsadzi do michy. Prawdę mówiąc od tego właściwie trzeba zacząć wszelkie możliwe porady dotyczące psów rasowych. Każda rasa psa ma swoje określone sympatie co do posiłków, ale co najważniejsze, każda rasa ma też takie produkty, których jeść jej po prostu nie wolno. Kiedy kupuje się małego pieska rasowego można na początek zacząć od kupienia karmy dla najmłodszych szczeniaków. Zaleca się jednak, zaraz po nabyciu takiego pieska, udać się z nim do weterynarza. Lekarz dla zwierząt będzie najlepiej wiedział, jakie można podawać jedzenie konkretnemu psu. Jeśli jest to jeszcze szczeniak to od początku koniecznie trzeba podawać tylko i wyłącznie taki pokarm, który pies będzie w stu procentach akceptował i z którego będzie absorbował jak najwięcej witamin i składników mineralnych.
Każdy pies potrzebuje również odpowiedniej dawki ruchu i fizycznej aktywności. W zależności od rasy ruch będzie zwierzęciu potrzebny w różnych ilościach i częstotliwościach. Nie mniej jednak każdy pies musi mieć zapewnione takie możliwości. W tym akurat wypadku najlepiej mają się psy, które mieszkają ze swoimi właścicielami na ogromnych posesjach, gdzie mogą całymi dniami przemierzać bezdroża ogródków i zakamarków. Zupełnie inaczej mają się jednak psy trzymane w mieście, na przykład w blokach. Dzisiaj panuje moda na posiadanie pieska, ale weźmy tutaj pod uwagę, że siedzenie w zamkniętym pomieszczeniu przez większą część dnia to jednak straszna mordęga. W zależności od rasy, jedne psy zaaklimatyzują się w mieszkaniu szybciej a inne wolniej. Nie mniej w każdym przypadku należy zapewnić psu tyle ruchu ile to tylko możliwe. Długie spacery połączone z bieganiem na pewno zrobi na zdrowie każdemu. Zarówno właścicielowi psa jak i samemu pieskowi. W każdym razie absolutnie nie wolno dopuścić do tego, żeby pies spędzał czas tylko i wyłącznie w mieszkaniu w bloku bez wychodzenia na spacery. To byłoby dla psa wykańczaniem jego psiej natury.
Rasowe pieski powinny być prawdziwym skarbem dla swoich pupili. Pieski rodowód, który świadczy o ich szlachetnej i rasowej krwi, to czasami paszport do tego, żeby na przykład otworzyć hodowlę psów. Poza tym, psy rasowe, mają też charakterystyczny wygląd, ponieważ są sklasyfikowane w katalogach z konkretnymi rasami psów. Stąd też są one po prostu rozpoznawalne na ulicy. Znaczy to mniej więcej tyle, że jak idziemy po ulicy z dobermanem to każdy widzi i  poznaje, że jest to pies rasy doberman. Z drugiej strony jednak, mało kto wyprowadza kundelki i psy mieszane na taki spacer na smyczy. W każdym razie właściciele rasowych psów wiedzą, że ich pupile wymagają szczególnej opieki i troski. Może się to wydawać dbaniem aż do przesady, ale dzisiaj salony psiej urody i psi fryzjerzy mają kalendarza zapchane wizytami na kilka miesięcy do przodu. I to wcale nie jest żart. Ludzie po prostu dbają o swoje psy, zarówno pod względem żywieniowym jak i obecnie również pod względem wizualnym. Znaczy to mniej więcej tyle, że zadbany piesek rasowy to naprawdę nie mała inwestycja na kilkanaście najbliższych lat. I nie wiele jest możliwości, żeby ta inwestycja zwróciła się w sposób materialny. Jedynie co, może się ona zwrócić radością pupila okazywaną swojemu panu.

Dodaj komentarz