Czym karmić kota
Koty potrafią dopominać się ulubionych przysmaków nie mniej skutecznie od dzieci. Miauczenie i błagalne spojrzenia zmuszą niejednego kociego miłośnika do ustępstw. Konserwy pełne chemii i soli, zbyt duża porcja ulubionej karmy, resztki z domowego obiadu, a nawet słodycze- to tylko niektóre z grzechów jakie popełniamy wobec naszych ulubieńców. Czym zatem karmić naszego kota, by był zdrowy i nie przybierał nadmiernie na wadze?
Strzeż się przypraw i oleju
Konserwy czy tanie pasztety należą do ulubionych przysmaków wielu kotów. O ile w tym wypadku zwykle mamy świadomość, ze nie są to produkty najzdrowsze dla naszych ulubieńców, o tyle często nie przychodzi nam to do głowy gdy chodzi o mięso przyrządzane w domu. Zwierzęta źle znoszą obecność soli i przypraw w diecie, dlatego karmienie ich konserwami stanowczo nie jest dobrym pomysłem, ale również jedzenie mięsa z naszego obiadu nie będzie im służyć. Jeśli chcemy podać kotu mięso przygotujmy mu je osobno, bez przypraw. Może zostać ugotowane lub podane na surowa, najlepiej po wcześniejszym przemrożeniu, w żadnym wypadku nie karm jednak kota mięsem smażonym.
Domowe obiady zostaw dla siebie
Sól i przyprawy to nie jedyne powody, dla których koty nie powinny jadać tego, co my. Zwierzęta te są istotami typowo mięsożernymi, dlatego ich dieta powinna składać się w większości z mięsa. Nawet jeśli twój kot chętnie wyjada gotowane ziemniaki czy kawałki chleba posmarowanego pasztetem, nie jest to dla niego dobry pokarm. Ponadto podając mu mięso, najlepiej wołowe lub drób, upewnij się, że nie ma w nim kości mogących poranić jego przewód pokarmowy. Zagrożeniem są szczególnie kości drobiowe, cienkie i ostre oraz rybie ości. Samą rybę, także pozbawiona przypraw i niesmażoną, możemy podawać kotu mniej więcej dwa razy w tygodniu.
Karma wysokiej jakości to podstawa
Głównym pożywieniem naszego kota powinna być gotowa karma, gdyż zawiera ona odpowiednio zbilansowane składniki. By uniknąć dublowania się niezbędnych witamin i niedoboru innych, najlepiej kupować produkty z tej samej firmy. Pamiętaj, by przed wyborem sprawdzić skład. Dobra jakościowo karma składa się w minimum osiemdziesięciu procentach z mięsa i taką właśnie powinniśmy serwować naszym ulubieńcom. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na podawanie karmy suchej czy mokrej, czy też na mieszanie obu rodzajów, należy pamiętać, by nie przekarmić pupila. Nadwaga jest dla kotów równie niebezpieczna jak dla ludzi, dlatego należy pilnie obserwować, czy nasz ulubieniec nie przybiera nadmiernie na wadze. Odpowiednie dozowanie porcji jest bardzo ważne.
Ostrożnie z nabiałem
Wbrew temu, co się powszechnie myśli, dorosłe koty nie potrzebują mleka, choć zwykle lubią jego smak. Podawanie im tego napoju zbyt często może wywołać biegunki i kłopoty z układem trawiennym. Znacznie zdrowsza jest dla kotów czysta woda lub, jeśli jest wyjątkowym amatorem nabiału, przetwory mleczne, takie jak jogurt naturalny.
-Nie podawaj kotu domowych obiadów- ma inne potrzeby żywieniowe niż człowiek.
-Wybierz karmę wysokiej jakości, o dużej zawartości mięsa.
-Mięso podawaj bez soli i przypraw, gotowane lub surowe, najlepiej wołowinę lub drób. Wcześniej usuń kości. Nie podawaj produktów smażonych.
-Mleko zastąp czystą wodą, będzie dla pupila znacznie zdrowsza.