Zwierzątko dla dziecka

Prawie każde dziecko na świecie marzy o prawdziwym przyjacielu w postaci domowego zwierzątka. Dzieci kochają przyrodę i pragną dowiadywać się o niej jak najwięcej. Szczególnie dzieci, które nie mają rodzeństwa, bardzo często proszą swoich rodziców o psa, kota, lub mniejszego przyjaciela. Jest to oczywiście uzależnione od wielu czynników, ale jeżeli nikt z rodziny nie jest uczulony i pozwalają nam na to warunki mieszkaniowe, a także finansowe, warto jest pomyśleć o spełnieniu tego dziecięcego marzenia, ponieważ zwierzęta we wspaniały sposób wpływają na rozwój naszych dzieci.
Przede wszystkim, większe dzieci uczą się dzięki nim obowiązkowości i przyzwyczajają się do tego, że są odpowiedzialni za dane stworzenie i to od nich zależy jego los. Koniecznie trzeba pozwalać dziecku opiekować się zwierzęciem i zajmować jego potrzebami. Wręcz powinno się tego wymagać. Wielu rodziców kupuje dziecku zwierzę pod warunkiem, że to ono będzie się nim zajmowało, a w konsekwencji po kilku miesiącach samodzielnie wyprowadza je na spacery i sprząta po nim. Należy być konsekwentnym i nie dopuszczać do takich sytuacji.
Zwierzę to dla dziecka również wspaniały przyjaciel. Dzięki zabawie, dziecko może nauczyć się miłości do przyrody i tego, że nie wolno zwierzęciu dokuczać, ani robić mu krzywdy. Warto dopasować rodzaj zwierzęcia do wieku i możliwości dziecka. Przy maluchach wspaniale sprawdzają się psy, ale także króliki i świnki morskie. Nie poleca się chomików, ponieważ są za szybkie i bywa, że uciekają od dzieci. Należy również unikać kotów, ponieważ nie przepadają one za małymi dziećmi.
Koty i psy to z pewnością zwierzątka dla starszych dzieci najodpowiedniejsze. Wymagają one bowiem wiele uwagi i codziennego zajmowania się nimi, wyprowadzania, sprzątania po nich i karmienia. Jeżeli dziecko tego pragnie, można także pomyśleć o akwarium z rybkami, czy też jakimś niewielkim płazie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tego typu zwierzęta często wymagają dużo więcej uwagi i nakładów finansowych.
Adoptując zwierzę zawsze należy pamiętać o tym, że nie jest ono zabawką i trzeba móc o nie zadbać w okresie wakacyjnym, kiedy dużo wyjeżdżamy z domu. Często trzeba ze sobą swojego przyjaciela spakować do samochodu i zabrać ze sobą. Doskonałym pomysłem jest przygarnięcie bezdomnego zwierzątka ze schroniska.
Należy jednak pamiętać, że jeżeli mamy dzieci, pies lub kot powinien być specjalnie dopasowany do naszych potrzeb. Nie może być to zwierzątko po ciężkich przejściach, ani takie, które przejawia jakiekolwiek objawy agresji. Nikt nie może wziąć bowiem odpowiedzialności za to, w jaki sposób zachowa się młody człowiek i jak pies albo kot zareaguje. Zwierzęta często nie mają wcale zamiaru robić krzywdy, ale obawiają się same o swoje życie i zachowują się instynktownie.
Również dla dzieci, które są niepełnosprawne lub chore, zwierzę jest wspaniałym pomysłem. Dzieci takie dużo szybciej się rozwijają i często są w stanie wyleczyć się ze swoich dolegliwości, dzięki pomocy czworonożnych przyjaciół.

Dodaj komentarz