Jakie są kocięta brytyjskie?

cat-448339_1280Koty brytyjskie nazywane są „misiakami” i „pluszakami” ze względu na swój wygląd – mocna budowa, grube futerko, słodki i okrągły pyszczek, a także charakter – uważane są za koty spokojne i lubiące przytulanie i głaskanie. Bardzo często są więc kupowane „na kolanka”, czyli po to, by spędzać z właścicielem dużo czasu na przytulaniu, głaskaniu i siedzeniu w spokoju. Dorosłe koty są oczywiście spokojniejsze, jednak należy dowiedzieć się także, jak zachowują się młode, które wcale aż tak nie różnią się od innych młodych kotów czy zwierząt. Wszystkie młode lubią odkrywać świat, bawić się, aktywnie spędzać czas i dowiadywać się wszystkiego, co tylko możliwe. Jakie są więc kocięta brytyjskie? O czym należy pamiętać przed zakupem? Czy kocięta brytyjskie są dla każdego?
Małe kotki brytyjskie są bardzo żywe i aktywne, jak wszystkie młode zwierzęta. Biegają, skaczą, bawią się – szczególnie wtedy, kiedy mają do tego jakiegoś kompana. Może to być dziecko, inne zwierzę czy inny kot. Należy więc o tym pamiętać od początku, że słodki wygląd niekoniecznie musi iść w parze ze słodkim zachowaniem. Małe kociaki nie są wcale spokojne i ciche, należy ich bezwzględnie cały czas pilnować, by nie zrobiły sobie krzywdy. Mogą przecież spaść z dużej wysokości, przewrócić na siebie mebel, zjeść coś niebezpiecznego czy wylać na siebie wrzątek. Małe koty zachowują się jak dzieci i dlatego należy się nimi zająć tak samo, pilnując bez przerwy. Lubią oczywiście biegać, skakać na różne meble czy firanki, drapać wszelkie możliwe miejsca i po prostu bardzo aktywnie spędzać czas. Warto więc zapewnić im odpowiednią liczbę zabawek i drapaków, które pozwolą im się wyszaleć bez szkody dla domu czy mieszkania. Mogą to być różnego rodzaju piłki, kulki, piszczące gumowe zabawki, kłębki, pluszaki i tak dalej. Należy pamiętać, że z kotem trzeba postępować jak z dzieckiem – zabawki nie mogą być więcej niebezpieczne czy łatwe do połknięcia lub zranienia. Drapaki mogą być małe lub zamieszczone na różnych większych konstrukcjach. Jeśli kot będzie miał dużo miejsc, na które może wskakiwać, jest mniejsze prawdopodobieństwo, że zacznie spędzać czas na różnych meblach. Oczywiście koty lubią siedzieć wysoko i eksplorować przestrzeń, więc nie można mieć pewności, że nie będą chciały bawić się na meblach.
Należy pamiętać, że okres, w którym kotek jest mały, to moment, kiedy można tak naprawdę go odpowiednio wychować. Później będzie już na to za późno. Jeśli wtedy nie nauczy się, co jest dobre, a czego robić nie powinien – takie nawyki pozostaną u niego na zawsze. Należy więc wprowadzić komendy, które będą dla kota zrozumiałe. Ton głosu, głośność czy ilość sylab na pewno pomogą w porozumieniu się z młodym kotem. Trzeba być jednak konsekwentnym – chociaż zabawa ze stopami może wyglądać słodko, kiedy kot podrośnie i będzie ważył około 8 kilogramów, a jego zęby i pazury staną się ostrzejsze, może to być nie tylko nieprzyjemne, ale też niebezpieczne. Koty brytyjskie bardzo wolno dojrzewają. Stają się doroślejsze i spokojniejsze dopiero w wieku około trzech lat, więc należy się przygotować na ten czas, który będzie na pewno bardzo wesoły.

Dodaj komentarz