Akcesoria dla kota

Posiadanie kota znacząco różni się od dzielenia przestrzeni z psem – różnica ta polega nie tyle na rozbieżnościach w usposobieniu tych zwierząt, ale także na tym, jakie warunki do codziennego funkcjonowania należy zapewnić obu tym gatunkom. Wydaje się, że potencjalni opiekunowie kotów powinni przemyśleć znacznie więcej rzeczy, chcąc przygotować swój dom na przyjęcie tego czworonoga.

Kuweta

W odróżnieniu od psów, koty nie preferują zbytnio codziennych spacerów, mających na celu załatwianie potrzeb fizjologicznych. Zbyt wysoko zdają obie cenić własne gospodarowanie czasem. Dom z kocimi lokatorami jest wyposażony w kuwetę, czyli osobistą, kocią toaletę. Producenci kuwet proponują zarówno modele podstawowe, czyli prostokątne pojemniki z nieco podwyższonymi ściankami, bądź zabudowane skrzynki, do których kot swobodnie wchodzi przez otwór, po czym wychodzi, załatwiwszy swoją potrzebę. Ten drugi rodzaj kuwety nierzadko zawiera także specjalne filtry lub jest wyposażony w swego rodzaju przedsionek, dzięki któremu kot nie wynosi na zewnątrz ani zawartości kuwety, w tym żwirku.

Drapak

Drapak, czyli przedmiot służący kotu do ostrzenia pazurów, to niezbędne akcesorium w każdym domu, o ile jego lokatorzy są przywiązani do znajdującego się w nim wyposażenia. Odruch drapania jest dla kotów całkowicie naturalny, nie mogą się go wyzbyć, ale powinny mieć okazję do zaspokajania tej potrzeby w swobodny sposób. Drapaki mogą przyjmować różne formy, zwykle są to jednak podłużne przedmioty, owinięte grubym i wytrzymałym sznurem lub chropowatą tkaniną. Można pokusić się nawet o wykonanie takiego akcesorium samodzielnie, gdyż nie jest to nic skomplikowanego. Producenci domków dla kotów niekiedy idą na rękę właścicielom czworonogów, przemieniając w drapaki niektóre elementy takich konstrukcji. W ten sposób drapak jest niepozorny, wygląda estetycznie i w całości przynależy do kociej przestrzeni.

Transporter

Ważna sytuacja, w której muszą odnaleźć się właściciele kota, to podróż ze zwierzęcym ulubieńcem. Na tego rodzaju okazje zostały opracowane specjalne transportery, czyli solidne, zabudowane koszyki z licznymi otworami wentylacyjnymi, w których kot spokojnie i bezpiecznie przeczeka czas podróży. To czasem wygodny sposób, by udać się ze zwierzakiem do lecznicy bądź weterynarza, niekiedy może okazać się niezbędnym akcesorium podczas urlopowego wyjazdu, w którym ma swoim właścicielom towarzyszyć też kot. Dobry transporter to taki, z którego kot sam nie będzie w stanie się wydostać, a jednocześnie będzie dla niego na tyle komfortowy, że posłuży jako miejsce na drzemkę.

Dodaj komentarz