10 powodów dla których warto wychowywać dziecko z psem

pobrany plik (14)Badania naukowe dowiodły, że dzieci wychowujące się w towarzystwie zwierząt rzadziej chorują na alergię oraz astmę. Przyczyną tej sytuacji jest dobroczynny wpływ brudu pochodzący od czworonoga. Nie mylmy pojęć, pies powinien być czysty i zadbany (częste kąpiele, wycieranie łap po powrocie ze spaceru) ale wyprowadzanie czworonoga na dwór uniemożliwi wychowywanie dziecka w sterylnych warunkach. To właśnie sterylne warunku są głównym powodem, dla których ludzie cierpią na alergię. Niestymulowany organizm, nie wytworzy przeciwciał a tym samym w przypadku zetknięcia się z alergenem występuje alergia.

Rodziny, w których jest pies częściej wykazują aktywność fizyczną. Dziecko, które ma pod opieką czworonoga jest zobowiązane do codziennych spacerów. Tym samym do ruchu na świeżym powietrzu. Jest to bardzo ważne szczególnie teraz, kiedy badania potwierdzają dużą częstotliwość występowania nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży. Rozwojowi nadwagi i otyłości sprzyja mała aktywność oraz czas poświęcany na grę na komputerze czy tablecie. Codzienne spacery z psem zmobilizują wszystkich członków rodziny do aktywności fizycznej i zachęcą do wspólnego spędzania czasu np. podczas weekendowych wyjazdów do lasu z pupilem. Im piesek bardziej energiczny, tym jego większa chęć do zabawy. Nasze dziecko, zachęcone prośbami pupila chętnie będzie z nim biegać, skakać i się wygłupiać. Z ogromną korzyścią dla naszego dziecka i zwierzaka. Życie w towarzystwie zwierzęcia uczy dziecko szacunku do istot żywych. Dziecko wie, że nie wolno stosować przemocy wobec zwierzęcia, bo one także odczuwają ból. Taka socjalizacja niesie ze sobą pozytywne konsekwencje w przyszłości. Czworonożny przyjaciel uczy dziecko odpowiedzialności. Kiedy nasza pociecha jest na tyle duża, by, chociaż w części przejąć obowiązku opieki na zwierzęciem zaczyna rozumieć, że opieka nad istotą żywą wymaga poświęcenia. Pies jest doskonałym towarzyszem zabaw dla dziecka, które często samo nie potrafi zorganizować sobie czasu i się nudzi. Mieszkając w domu z czworonogiem zawsze można zająć naszą pociechę wspólną zabawą czy pielęgnacją. Posiadanie psa redukuje stres oraz samotność. Nie bez przyczyny jest nazywany najlepszym przyjacielem człowieka. Kiedy nasze dziecko będzie miało gorszy dzień, będzie mogło się przytulić do swojego czworonożnego przyjaciela a on na pewno odwzajemni się polizaniem malucha po policzku czy chęcią do zabawy. Dzięki zwierzęciu istnieje większe prawdopodobieństwo nawiązania nowych znajomości. Przykładem tego jest kontakt, jaki nawiązują właściciel psów podczas spacerów z nimi. Także w przypadku dziecka, jeżeli należy do nieśmiałych. Posiadanie czworonoga wiąże się także z wykształceniem empatii. We współczesnym świecie, pełnym brutalności i przemocy brakuje wśród ludzi wrażliwości na drugiego człowieka. W przypadku, kiedy od najmłodszych lat dziecko wychowuje się z psem, wykształca się w nim ta pożądana cecha. Staje się lepszym człowiekiem.

Posiadanie pas uszczęśliwia. Nic tak nie cieszy, niż merdający ogonem pies witając wracające dziecko ze szkoły. Prawdziwy czworonożny przyjaciel zarówno do zabawy, jak i do przytulenia w gorsze dni.