Opieka nad kotem w mieszkaniu

cat-205757_1280Wiele dzieci bardzo prosi swoich rodziców o to, żeby zaadoptowali oni do domu jakieś zwierzątko. Najczęściej wybierane są oczywiście psy i koty. Dzieci kochają te ssaki najbardziej i chcą często, aby rodzice dali im takiego przyjaciela. Nie zdają sobie one jednak sprawy z tego, jak wiele obowiązków wiąże się z tym każdego dnia. Oczywiście obiecują, że będą dbały o nowe zwierzątko, ale w praktyce są to najczęściej obowiązki właśnie dla rodziców. Dlatego dla rodziców dużo bardziej korzystnym rozwiązaniem okazuje się po prostu adopcja kota. Jest to bowiem zwierzątko, które wymaga nieco mniej niż pies. Przede wszystkim, nie trzeba wyprowadzać go na zewnątrz, żeby mógł się on załatwić. Najczęściej rozwiązuje się to po prostu kupując plastikową kuwetę i umieszczając w niej żwirek. Takie żwirki doskonale wiążą mocz i tłumią zapachy. Można je oczyszczać swobodnie przy pomocy odpowiedniej łopatki. Najlepiej jest to robić za każdym razem, kiedy jesteśmy w łazience. Wtedy nikt nie jest w stanie wyczuć, że w naszym mieszkaniu załatwia się kot.

Najważniejsze, żeby kot, którego przyprowadzamy do domu z dzieckiem posiadał podstawowe badania i był zaszczepiony. Mamy wtedy pewność, że dziecko nie zarazi się żadną dziwną chorobą. Poza tym, wybierajmy raczej koty, które lgną do ludzi. Istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że kot będzie chciał się z dzieckiem bawić i nie będzie od niego uciekał. Młody człowiek musi oczywiście wiedzieć, że kot może go podrapać i zachować odpowiednią ostrożność w trakcie zabawy. Najlepiej jest tłumaczyć dziecku wszystko na bieżąco i towarzyszyć mu w trakcie pierwszych zabaw z nowym przyjacielem. Koty lubią chadzać własnymi ścieżkami i niekiedy nie mają one żadnej ochoty na niczyje towarzystwo.

Nie ma również problemu z karmieniem kota. Jest to zwierzę, któremu można nasypać suchej karmy do miski i nie przeje się ono. Kot zjada tyle, ile potrzebuje. Można napełniać miskę raz dziennie bez obaw. Weterynarze rekomendują najczęściej jedynie suchą karmę. Wiele osób kupuje kotom saszetki lub puszki z mokrym jedzeniem, jednakże nie jest to najlepsze dla ich zdrowia. Nie powinno się kotu również podawać do picia mleka. Najczęściej nie trawi on bowiem laktozy i może mieć po mleku różnego rodzaju dolegliwości brzuszne, a nawet biegunkę. Kot powinien pić zwykła wodę z kranu. Dostęp do takiej miski z wodą powinien mieć całkowicie nieograniczony. Warto pomyśleć także o zabawce dla nowego czworonożnego członka rodziny. Koty uwielbiają się bawić, szczególnie jeżeli są malutkie. Niekiedy wystarczy im zwykły kawałek pazłotka lub kuleczka z papieru. Najlepiej jest również kupić kotu drapak. Są to zwierzęta, które potrzebują ostrzyć swoje pazury i maja w genach drapanie. Cierpią na tym najczęściej obicia kanapowe i dywany. Kot, który posiada odpowiedni dla siebie drapak i wie, że może do woli go obdrapywać, z pewnością oszczędzi domowe meble. Taki drapak można pokropić kocimiętką. Jest to substancja, która sprawia, że koty szaleją i nie chcą opuszczać danego miejsca. Jeżeli zaś zdarza im się drapać lub broić w innym miejscu, można je pokropić zwykłym sokiem z cytryny lub cytrusowym aromatem. Koty nie znoszą takich zapachów i nie są w stanie spędzać czasu w miejscu, gdzie pachnie cytrusami.

Kot jest również doskonałym wyborem dla osób, które nie spędzają wiele czasu w swoim domu. Nie wymaga on bowiem opieki przez cały czas i może z powodzeniem spędzać czas samotnie. Nie trzeba się martwić, tak jak w przypadku psa, jeżeli nagle musimy zostać dłużej w pracy. Kota można nawet zostawić samego w domu na weekend. Wystarczy mu oczywiście zapewnić odpowiednią ilość wody do picia oraz pokarmu. Musi mieć też nieograniczony dostęp do kuwety. Niektóre koty mogą nawet nie zauważyć nieobecności swoich właścicieli przez dwa dni, ponieważ same podążają własnymi ścieżkami.

Jeżeli pozwalamy kotu wychodzić na balkon, koniecznie powinniśmy zadbać o jego bezpieczeństwo i założyć na nim siatkę. Dzięki niej, kot na pewno nie wyskoczy, ani nie wypadnie z balkonu. Koty nie czują strachu przed wysokością i często można je zobaczyć spacerujące po parapetach i po barierkach na dużych wysokościach. Taki upadek może się jednak dla nich zakończyć tragicznie. Siatka sprawi, że można będzie kota wypuścić na balkon i nawet wyjść do pracy, podczas gdy on latem będzie się wylegiwał na słońcu. Trzeba jednak pamiętać koniecznie o kuwecie, ponieważ może on załatwić się do doniczki z roślinami oraz o wodzie do picia.

Dodaj komentarz