Dlaczego koty muszą tak długo spać?

Każdy człowiek ma swoje codzienne potrzeby. Jedną z nich jest sen. Niektórzy ludzie kładą się późno w nocy spać i zrywają się bladym świtem. Im wystarcza tylko kilka godzin snu. Są jednak osoby, które uwielbiają spać. W tym przypadku mamy do czynienia nawet z ludźmi, którym nie wystarcza kilkanaście godzin na dobę! Niektórzy śpią długo, a i tak potrzebują jeszcze minimum jednej popołudniowej drzemki, aby odpowiednio się zregenerować. Nie ma co ukrywać – sen jest naprawdę bardzo ważną czynnością i nie można jej zaniedbywać. Niedosypianie na dłuższą metę nie skończy się niczym dobrym. Jeśli człowiek będzie mało spał, to może mieć kłopoty ze zdrowiem, dlatego nie można do tego doprowadzić. W przypadku zwierząt jest podobnie. Koty to jedne z tych domowych pupili, które naprawdę bardzo długo śpią. Można je spotkać w bardzo wielu miejscach w mieszkaniu. Niektóre zasypiają na czyimś łóżku, a jeszcze inne na parapecie. Zdarzają się też koty, które śpią, na przykład, w koszu na bieliznę. Możliwości jest bardzo wiele i wszystko zależy od zamiłowań danego czworonoga. W dzisiejszym artykule chcieliśmy się jednak skupić na długości snu tych pupili. Zazwyczaj koty potrafią przespać nawet … dwadzieścia godzin na dobę! To bardzo długo i wiele osób zastanawia się, skąd dokładnie się to bierze.  Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się całemu zagadnieniu, a poniżej możecie przeczytać wnioski, do których doszliśmy.
Na początek zachęcamy Was do zapoznania się z kilkoma ciekawymi faktami. Zazwyczaj te czworonogi przeznaczają na sen ponad dwa razy tyle, co potrzebuje człowiek. Niektóre z nich nawet jeszcze bardziej wyrabiają tę normę. Badania ekspertów dowodzą, że więcej od kotów śpią tylko oposy i nietoperze, co chyba bardzo dobrze oddaje skalę tego zjawiska. Od czego jednak zależy długość snu kota w czasie jednego dnia? Na ten element składa się co najmniej kilka czynników. Przede wszystkim, sporo zależy od wieku. Innym ważnym aspektem jest też wielkość konkretnego czworonoga czy po prostu jego temperament.
Sporo właścicieli kotów błędnie sądzi, że ich pupile śpią co prawda w dzień, ale za to są niezwykle aktywne w nocy. To także mit, który chcemy jak najszybciej obalić. Musicie wiedzieć, że tak naprawdę te czworonogi w nocy … też smacznie śpią. W końcu z czegoś bierze się niezaprzeczalny fakt, że kotki przesypiają średnio szesnaście godzin w ciągu jednego dnia! Warto dodać, że wykazują największą aktywność zaraz po zachodzie i przed wschodem słońca. To właśnie wtedy są najbardziej chętne do polowania na różne insekty czy ptaki. W tym okresie też ochoczo bawią się ze swoimi właścicielami, ponieważ dysponują relatywnie sporą dawką energii.
To właśnie jest główny powód, dla którego  koty tak długo i często śpią. Czworonogi muszą odpowiednio skumulować swoją energię. Jest im potrzebna właśnie do polowań, a jak wszyscy doskonale wiemy, każdy pupil z tej kategorii ma instynkt łowcy. Jeśli dany czworonóg zużyje sporo sił, na przykład, na bieganiu za właścicielem, to po pewnym czasie staje się zmęczony i senny. Wie dodatkowo, że nastaje idealna pora na drzemkę, ponieważ trzeba skumulować energię na kolejne aktywności fizyczne. Z reguły najwięcej śpią koty, które właśnie w czasie całego dnia najbardziej harcują. W takim przypadku zużywają sporo zapasów energetycznych i muszą je jak najszybciej uzupełnić. Ponadto, większa dawka snu przydarza się kotom, kiedy warunki atmosferyczne nie dopisują. Te czworonogi to bardzo mądre zwierzęta. Jeśli widzą, że na polu i tak nic się nie da upolować, to wtedy decydują się na sen. Wszystko po to, aby być w pełni wypoczętym, kiedy pogoda wróci do normy.
Jeśli zatem jesteście źli na Wasze czworonogi, że poświęcają Wam tak mało czasu, to musicie zrozumieć, z czego wynika ta kwestia. Koty muszą odpowiednio odpocząć i zregenerować się, aby mieć w późniejszym okresie dużo sił na zabawę z właścicielami czy polowanie. Nie warto zatem przerywać kociego wypoczynku, ponieważ to może doprowadzić do nadmiernego zmęczenia. A jeśli czworonogi będą niewyspane, to są też bardziej podatne na różne dolegliwości.

Dodaj komentarz